Oteller Bakanlık Belgeli Olacak

1853

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy otellerin tamamını Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belgeli hale getirmek için yasa tasarısı hazırladıkları belirtti. Bakan yapılan tasarının sektörün görüşüne sunulduğunu açıkladı.

Türkiye’deki otellerin üçte birinin Kültür ve Turizm Bakanlığı işletme belgeli, üçte ikisinin ise belediye belgeli olduğunu belirten Bakan Mehmet Ersoy “Bakanlık olarak işletme belsesi konunun üzerinde duruyoruz. Bu konuda çalışmalar yapıldı. Aşamalı olarak otellerin tamamını Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli hâle getireceğiz. Nitelikli turist istiyorsak eğer konaklama dışı harcaması fazla turist istiyorsak bu alfabenin “A”sı. O yüzden bunu yapmamız lazım” dedi. 

Dünya’da yer alan habere göre, Koronavirüs sürecinde sektöre sağlanan destekler hakkında bilgi veren Bakan Ersoy, “Ben, yaklaşık 35 yıldır bu meslekteyim. Ben, bugüne kadar bu kadar hızlı ve bu kadar etkili destek paketlerinin hayata girdiğini görmedim. Şimdi, ben Bakanlık şapkamla konuşmuyorum, yatırımcı şapkam söylüyorum. Bunu bana sektördeki arkadaşlar da özellikle belirtiyorlar, hatta Hazine Bakanımızdan randevu istediler, teşekkür etmek için. Bazı şeyleri de görmek lazım, her şeyi görmezlikten gelmeyelim. Ben diğer ülkelerde verilenleri de çok, hızla takip ediyorum. Çok şey konuşuluyor ama az şey veriliyor.”