E-Vize Al Rusya’da 6 Ay Kal

1762

Rusya’da yabancılar için turist vizesi prosedürlerini kolaylaştıran yeni kararlar aldı. Bu nedenle 52 ülkeye elektronik vize kararının ardından, Duma’ya hükümet tarafından sunulan yasa tasarısıyla, vize süresi de tüm turistler için altı aya kadar çıkarılıyor.

Rusya bugün yalnızca kendi vatandaşlarına bu hakkı tanıyan ülkelerin vatandaşlarına altı aylık turist vizesi veriyor. Bu, istisnai bir durum. Geri kalan turistler için bu süre bir ayla sınırlı. TourDom.ru’nun görüştüğü Rus turizmciler, “Schengen usulü çok girişli uzun süreli vize” uygulamasının kabul edilmesi halinde Rusya’nın daha fazla turist çekebileceğini öngörüyor.

Rusya vizesi almak için iki seçenek olacak

Tasarının kabul edilmesi durumunda turistlerin Rusya vizesi almak için iki kolay seçenek var. Elektronik vize, hızlı ve ucuz. Ama birkaç haftalığına ve ziyaret edilebilen yerler sınırlı. Normal vize ise daha pahalı ve daha uzun sürede alınıyor.

4 Şubat’tan sonra e-vizeyle girilebilecek 

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin Türkiye’nin de aralarında yer aldığı 52 ülke vatandaşının ülkeye e-vizeyle girmesine imkan tanıyan kararı ekim ayı başında imzalamıştı. Rusya, 2017 yılında başladığı elektronik vize uygulamasının kapsamını genişletti. Turkrus’ta yer alan habere göre, 4 Şubat 2021’den itibaren Rusya’nın tamamına e-vizeyle girilebilecek. Rusya’da kalış süresi de 8 günden 16 güne çıkarılacak. Elektronik vizeyi internetten, turistik, iş, sağlık amaçlı almak mümkün.. 40 ABD doları karşılığında alınabilecek elektronik vize, 6 yaşa kadar çocuklar için ücretsiz…