Yunanistan’ın Tümüne Karantina

1796

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis yeni Corona virüs önlemlerini açıkladı. Miçotakis 7 Kasım Cumartesi sabah 06.00^dan itibaren ülke genelinde üç haftalık karantina uygulamasının başlayacağını ilan etti.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, son 5 günde 10 bine yakın yeni vaka tespit edilmesi hükümeti karantina kararına bıraktığını belirterek “Köklü değişiklikleri sonraya bırakmadan erkenden almayı tercih ettim. Cumartesi sabah 06.00’dan itibaren 3 hafta boyunca tüm ülkenin karantina altın alınacak. Karantina nedeniyle çalışamayacak işçilere aylık 800 Euro destek ödemesi yapılacak. Karantina 30 Kasım’a kadar devam edecek. Karantina sürecinde okullar açık olacak. Ortaokul, lise ve üniversitelerde uzaktan eğitim yapılacak. İlkokul, anaokulu, kreşlerde ise normal eğitim devam edecek” dedi. Bu arada Yunanistan’da şimdiye kadar toplamda 46 bin vaka tespit edilirken, 673 kişi de Corona virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Miçotakis, “Tedbirler nedeniyle çalışamayacak işçilere devletin aylık 800 Euro vereceğini uzun süredir işsiz olan ve işsizlik ödeneği almayanlara da 400 Euro yardım verileceğini müjdeledi.