THY Kabin Ekipleri İyiliğe Uçuyor

1809

Türk Hava Yollarında görevli kabin memurları ve pilotların kendi aralarında kurduğu “İyiliğe Uçanlar Uluslararası İnsani Yardım Derneği” Elazığ’da anaokulu yaptırıyor.

Ocak ayında, meydana gelen Elazığ depremi sonrasında kısa sürede Elazığ’a uçan iyilik melekleri burada farklı bir iyilik yolu çizdi. Elazığlı minik çocukların yüzlerinde hayalleri için duydukları endişenin yansımasını gören dernek gönüllüleri Milli Eğitim ve İçişleri Bakanı ile görüşerek anaokulu inşa etmek istediklerini belirtti. Yetkililerden olumlu yanıt alan dernek üyeleri, hemen kolları sıvadı ve inşaatı başlattı. Okulun 23 Nisan 2020 tarihinde açılması hedeflenen prefabrik anaokulu pandemi koşulları nedeniyle gecikmeye uğradı.

Yaklaşık 700 metrekarelik alanda inşaatı süren okulun 5 dersliği, yemekhanesi ve açık-kapalı oyun alanları yapılıyor. 200 öğrencinin eğitim görebileceği okulda sınıflara ve meyve ağaçlarına hayatını kaybeden havacılık çalışanlarının isimleri verilecek. Bununla birlikte havacılığı sevdirecek oyunlar, etkinlikler ve eğitimler de düzenlenecek.

Okulun Desteğe İhtiyacı Var

İyiliğe Uçanlar Uluslararası İnsani Yardım Derneği’nin Kurucu Başkanı Sinem Güldal inşaatı süren olan okul için bağışçıların desteğine ihtiyaç duyduklarını belirtti. Güldal; “Bu çocukların hayalleri ve eğitime katılmaları, sağlıklı şartlarda eğitim görmeleri bilgili gelin el birliğiyle bu okulu yapalım, tamamlayalım. Binlerce çocuğun hayatına hep birlikte dokunalım” diyor.  

Türk Hava Yolları Kaptan Pilotu Ferhat Bingöl “Henüz depremin ne anlama geldiğini dahi bilmeyen çocuklar en çok zararı görenler oldu. Soğuk kış şartları gözlerindeki endişe ve korkuyu daha da belirginleştiriyordu. Gözlerindeki korkuyu silmek ve hayallerini yeniden canlandırmak için küçük bir destek yeterli” yorumunda bulundu. Türk Hava Yolları Kabin Amiri Feride Emre ise; “Okulumuzun bugüne kadar açılmış ve öğrencilerimizle buluşmuş olmasını hayal ediyorduk ancak pandemi koşulları nedeniyle bu hayalimizi erteledik. İnşaat sürecimiz devam ediyor, tüm yardımseverlerin desteği bizim için çok önemli. Bir SMS yardımı bile minik dostlarımızın geleceği için çok değerli” yorumunu yaptı. Okulun inşasına destek olmak isteyen yardımseverler tüm operatörlerden “okul” yazarak 7723’e SMS göndererek 10 TL bağışta bulunabiliyor.

Afrika’ya Uzanan Yardım Eli

Öte yandan dernek gönüllüleri yurtiçinde yaptıkları çalışmalar ile birlikte sınırları aşan projelere de imza atıyor. Yardımsever ekip geçtiğimiz yıl Tanzanya’nın Darüsselam kentinde bulunan Aşure Vakfı Yetimhanesinde ve çevre mahallelerde yaşayan yüzlerce Afrikalı çocukların hayatına dokundu. Daha önce görevle geldikleri Darüsellam kentinde çocukların ne derece yardıma ihtiyaç duyduğunu gören ekip, bir sonraki uçuşlarında bir organizasyon planlayarak bu kentte yaşayan çocuklara yardım eli uzattı. Bir çok bölgesinde insan yaşamının kimsesizliğe terkedildiği Afrika’da gerçekleştirilen yardım iyiliğin sınırları aşabileceğine en güzel örnek oldu.