Turizmde Entegre Olmak Şart

1721

Kastamonu ve ilçeleri dağ, deniz, yayla, kanyon, tarih, kültür ve inanç turizmini birlikte yaşayan bir bölge. Bu bölgedeki yerel yönetimler turizm sektörünü için bir araya geldi. “Artık bizde varız. Turizmde il, ilçe, belde, köy entegre olmak şart” diyerek kolları sıvadı.

Turizm atağı için bu birleşimi sağlayan kişi ise, Kastamonu Valisi Avni Çakır. Vali turizm için “Elimizdeki tüm enstrümanları, bir bütün olarak irdelemek için çalışmalar yaptık” diyor ve şöyle anlatıyor;  

“Amacımız tamamıyla birbiriyle entegre olmuş ilçelerle turizm konusunda bir bütünlük sağlanması. Çünkü tüm kurum ve kuruluşlar arası iletişim de çok önemli. İlçeleri özellikleriyle tek tek ele almak yerine bir bütün olarak düşünüyoruz. Böylelikle daha etkin, daha cazip bir turizm potansiyeline sahip olacağımıza inanıyoruz. Kastamonu ve çevresini bütünsel güzelliğini tüm Türkiye’ye sunmak amacındayız. Hedefimiz marka şehir olmak. Bölgemiz çok güzel ama eksiklikler de var. Gelen insanlara konfor da sunmak gerekir. Bunun için yatırımların yanı sıra birlikte, entegre olarak ilerlemek çok önemli. Sanayi, şehirlerin ekonomisi için gerekli ama, turizm de büyük bir değer. İstiklal Yolu’nun 100. Yıl dönümünde ses getirecek bir etkinlik planlıyoruz. Azdavay Atlı Turizm Merkezi, son derece düşük bir bütçe ile ihtiyaç dahilinde ve doğa ön planda tutularak yapıldı. Küre Dağları Milli Parkı içinde yer alan Çatak Kanyonu’ndaki Azdavay Cam Teras, geziyi turistlere serüven yaşatıyor. 450 metre yüksekliğe inşa edilen Cam Teras, engebeli ve ormanlık bir arazi ile kaplı olan Azdavay’ın müthiş Çatak Kanyonu’nda doğa şölenini izleme olanağı sunuyor.”

Azdavay İlçesi Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek; “Cam terasa ilk yıl yüz bin ziyaretçi geldi. Bu yıl pandemiye rağmen ziyaretçi sayısında aynı rakamlara ulaştık” diyor.

Haber: Mine Akçakoca Özgür