Büyük Atamız İçin Konser

2418

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda, 10 Kasım Salı akşam, özel bir konserle anılıyor.

Konserde adını Atatürk’ü tanımış, onun yüreklendirmesiyle ilk Türk operasını bestelemiş müzik insanı Ahmet Adnan Saygun’dan alan Camerata Saygun Oda Orkestrası sahne alıyor. Gecede E. Grieg’in Ase’nin Ölümü ve Holberg Suite 2. Bölümünün yanı sıra, A. Adnan Saygun’un Yaylı Çalgılar Dörtlüsü No. 1, 1. ve 4. bölümleri de seslendiriyor.

Usta müzisyenleri ve öğrencilerini bir araya getirmesi açısından önem taşıyan orkestra anma gecesinde klasik ve çağdaş müziğin en güzel ağıtlarını da, iki usta oyuncu Sevinç Erbulak, Mehmet Avdan’ın okumaları ile birlikte sunuyor. Konserde ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün sevdiği türküler de seslendiriliyor.

Program:
E. Grieg (1843 – 1907)Ase’nin Ölümü
E. Grieg (1843 – 1907)Holberg Suite2. bölüm
A. Adnan Saygun (1907 – 1991) Yaylı Çalgılar Dörtlüsü No. 11. ve 4. bölümler
Anonim Selanik Türküsü
Anonim İzmir’in Kavakları
Anonim Sarı Zeybek Orkestra için düzenleyen Salih Kartal

Camerata Saygun Oda Orkestrası

Prof. Nuri İyicil tarafından 2005 yılında kuruldu. Eskişehir Festivali, St Petersburg Festivali, Süreyya Operası, Cemal Reşit Rey Salonu, Ankara Devlet Konser Salonu, Avusturya Kültür, Caddebostan Kültür Merkezi, İzmir Adnan Saygun Kültür Merkezi, Çeşme Uluslararası Müzik Festivali gibi salon ve festivallerde yer aldı. Halen konserlerine Prof. Çiğdem İyicil’in genel sanat yönetmenliğinde ve Uluslararası Nuri İyicil Derneği ile Maltepe Üniversitesi (Orchestra in Residence) iş birliğinde devam ediyor.