Lufthansa’nın Kaybı 2 Milyar Euro

1857

Covid-19 krizinde 14 bin personel çıkarttılar, bazı uçaklarını yere indirip, bir kısmını emekli yaptılar. Üst düzey yönetimi yüzde 20 azalttılar. Hala bin 100 pilot fazlası olduğundan söz ediyorlar. Şimdi de Lufthansa Technik’in hisselerinin satışını  konuşuyorlar. Sonuç bu yıl 2 milyar Euro kayıp.

Lufthansa Grubu, pandemi nedeniyle üçüncü çeyrekteki net kaybının, 2 milyar Euro’ya yükseldiğini duyurdu. Gruptan yapılan açıklamaya göre, geçen yılın üçüncü çeyreğinde 10,1 milyar euro olan gelirler, 2020’nin üçüncü çeyreğinde 2,7 milyar euro’ya geriledi.

Şirket son aylarda istihdamı küçülttü, maliyetleri yaklaşık 900 milyon euro azalttı. Bunun için toplamda 14 bin personeli ile yollarını ayırdı. Halen bin 100 pilot fazlası olduğu açıklandı.

Yarım milyar euro’luk iş tasarrufu konusunda kabin ekiplerinin bağlı olduğu UFO Sendikasıyla anlaştı. Üst düzey yönetim pozisyonlarını yüzde 20 oranında azalttı. Muhtemelen 2023-2024 yıllarında insanların seyahat talebinin pandemi öncesi düzeylere gelebileceğini öngören Lufthansa, CEO’su Carsten Spohr, bu süreci açıklarken “İlk olarak, sendikalarla maliyet düşürme kapasiteleri, yarı zamanlı modellere izin verme gibi konularda anlaşma sağlanıyor. Bu süreçler zaman alıyor. Kademe kademe personelin şirketten ayrılması, en erken 2021 ortasına kadar sürecek” dedi

Şirket bu yılın zararını çıkarmak için uçak bakım konusunda dünyanın önde gelen kuruluşlarından olan Lufthansa Technik’in hisselerinin satışını gündeme getirdi. Yönetim Kurulu’ndan onay alan Grup Başkanı Carsten Spohr, halka arz veya blok hisse satışı konusunda kararın önümüzdeki günlerde verileceğini açıkladı.

Lufthansa Technik, 2019’u 116 milyon euro net kar ile tamamlamıştı. Bu yıl ise zarar etti. 1 Ekim itibari ile zararın üçüncü çeyrekte 86 milyon euro olduğu belirtildi.