Anadolu Ödülleri’nin Sahipleri Belirlendi

2306

Baksı Kültür Sanat Vakfı tarafından, düzenlenen Anadolu Ödülleri’ni kazananlara ödülleri verildi. 5 dalda 8 ödülün verildiği “Anadolu Ödülleri” yarışmasına 35 şehirden 133 projenin başvurduğu açıklandı..

Yarışmaya “Müzecilik, Süreli Etkinlikler, Gösteri Sanatları, Arkeoloji ve Restorasyon” kategorilerinde toplam 133 proje başvurdu. Finale kalan 25 projeden altısı ödüle değer bulundu. Seçici Kurul, iki projeye de “Alana Katkı Ödülü” verilmesini kararlaştırdı. Anadolu Ödülleri’nin Arkeoloji kategorisinde Kayalı Pınar Kazısı (Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü); Müzecilik kategorisinde OMM-Odun Pazarı Modern Müze (Odun Pazarı Modern Sanat Vakfı); Restorasyon kategorisinde The Museum Hotel Antakya, 5. Mıntıka 4642 Numaralı Parsel Koruma Süreci (DS Mimarlık); Süreli Etkinlikler kategorisinde Çanakkale Bienali (CABININ), Gösteri Sanatları kategorisinde ise EBB Senfoni Orkestrası (Eskişehir Büyükşehir Belediyesi) ve Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği (Van Devlet Tiyatrosu) Anadolu Ödülleri’nin sahibi oldu.

Seçici Kurul ayrıca, Arkeoloji kategorisinde Siirt – Başur Höyük Kazısı (Ege Üniversitesi ve Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümleri); Restorasyon kategorisinde ise Kültür Yolu Projesi (Erzurum Büyükşehir Belediyesi) Alana Katkı Ödülü’nü verilmesini kararlaştırdı.

Baksı Kültür Sanat Vakfı ve Baksı Müzesi Kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, yarışma ile ilgili şunları söyledi; “Kolektif katkıların ürünü olan bu proje gerek bizler gerekse katılımcılar için son derece ufuk açıcı bir deneyim oldu. İlk yıl için beklentimizin üzerinde bir katılımla karşılaştık. Projelerin çeşitliliğinin yanı sıra STK’lar, bireysel katılımcılar, yerel yönetimler ve resmi kuruluşlar gibi çok farklı kesimlerden başvurular aldık. Türkiye’nin hemen her tarafında bu kültürel çeşitliliği sahiplenmiş ciddi çalışmalar olduğunu gördük. Bu bizi son derece sevindirdi ve gelecek konusunda daha umutlu olmamızı sağladı. Böylece Anadolu’yu eski kültürel bereketine, enerjisine ve çeşitliliğine kavuşturacak bir yolun açıldığını düşünüyorum. Tüm katılımcılarımıza çok teşekkür ediyorum.”

Türkiye’nin 7 bölgesinden, 35 farklı ilden, toplam 133 projenin başvurduğu yarışma ile ilgili detaylar da söyle; Süreli Etkinlikler’e 48, Müzecilik’e 31, Gösteri Sanatları’da 21, Restorasyon’a 20 ve Arkeoloji kategorisine ise 13 proje başvurusu yapıldı. Yarışmaya Sivas’tan 20 proje aday gösterilirken, Gaziantep ve Ankara 7’şer proje, Çanakkale ve Malatya ise 6’şar proje ile yarışmaya en çok katılım gösteren Anadolu illeri arasında yer aldı.

Konsept Kurul’un değerlendirmeleri sonucunda ilk elemeyi geçen başvurular finalist olarak Seçici Kurul’a sunuldu. Projeleri inceleyen Seçici Kurul üyeleri, daha sonra Anadolu Ödülleri’nin sahiplerini belirledi. Seçici Kurul’da Prof. Dr. Ali Akay, Prof. Dr. Esra Aliçavuşoğlu, Prof. Dr. Nurhan Atasoy, Prof. Dr. Süha Özkan, Doç. Dr. Ayşe H. Köksal, Prof. Dr. Metin Sözen, Prof. Dr. Fikret Yegül, Dr. Nusret Polat, Levent Çalıkoğlu, Arhan Kayar, Bülent Ortaçgil, Faruk Pekin, Nezih Başgelen, Doğan Hızlan, Murat Tabanlıoğlu, Görgün Taner, Saffet Emre Tonguç yer aldı.