Diyabetik Yiyecekler Artık Menülerde

1251

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) ile Türkiye Diyabet Vakfı (TÜRKDİAB) ve arasında protokol yapıldı. Buna göre artık TÜROB üyesi otellerin menülerinde veya açık büfelerde artık diyabetik ürünlere de yer verilmesi kararı alındı.

Türkiye Diyabet Vakfı ile Türkiye Otelciler Birliği  arasında ‘Diyabet Dostu Otel’ projesi için protokol imzalandı. Proje 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde başlatıldı. Söz konusu protokole göre, TÜROB üyesi konaklama işletmelerinde yiyecek- içecek menülerinde veya açık büfelerde diyabetik ürünlere yer verilecek. Tesislerin mutfak ve servis bölümlerinde bu konuda bilincin artırılması sağlanacak. Tesis bünyesinde bulunan revirlerde diyabetlilerin ihtiyacı olabilecek ilaçlar bulundurulacak.

Vakıf eğitim verecek

TÜROB Başkanı Müberra Eresin, diyabet hastalarının beslenme planlarına uygun gıda ürünlerine erişiminin çok önemli olduğunu belirterek, amaçlarının tüm üye otellerin ‘diyabet dostu’ olması olduğunu belirtti.

Eresin, çeşitli risk gruplarının başında yer alan diyabet hastalarının otellerde konaklamaları esnasında kendilerini daha rahat ve güvende hissetmelerini sağlamayı hedeflediklerinden söz etti. TÜRKDİAB’ın TÜROB’a üye otellerde konuyla ilgili eğitim çalışmalarına başlayacağını, bu eğitimlerin ilk etapta online olacağını dile getirdi.

Nüfusun yüzde 10’u diyabet hastası

Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz da ‘Diyabet Dostu Otel’ projesinden memnuniyet duyduklarını, üstelik bu çalışmanın Dünya Diyabet Günü gibi anlamlı bir günde başlamasının memnuniyetlerini daha da artırdığını vurguladı.  Türkiye’de 8 milyondan fazla dünyada ise 459 milyondan fazla diyabetik hasta olduğunu belirten Yılmaz “Diyabet kronik hastalıklar içinde önemli bir yere sahip. Birçok insan hastalığından habersiz. vakıf olarak tüm çalışmalarımızı bu alanda eğitim, bilinçlendirme ve önleme yönünde yürütüyoruz. Diyabet hastalarının, evlerinden uzakta konaklayacakları otellerde de özellikle dengeli beslenmeleri yönünde; otellerin sunduğu yiyecek ve içecek seçenekleri arasında diyabetik ürünlerin olması sevindirici” dedi.