Yakıt Tasarrufunu Pilotun Davranışı Sağlıyor

1260

Yazılım üreten Signol firması ile Virgin Atlantic havayolu işbirliğiyle 8 ay süren bir araştırma yapıldı. Araştırma sonucunda , kokpitteki, pilotların davranışlarında yapacakları bazı değişiklikle önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağlanacağını ileri sürüldü.

Virgin Atlantic havayolu şirketi yapılan uygulamalarla elde edilen tasarrufun 6,1 milyon doları bulacağı iddia edilirken bu sonucun, aynı zamanda karbon azaltma çözümü de olduğu vurgulandı. Araştırma sonuçlarının, havayolu şirketlerinin giderleri içinde en yüksek kalem olan yakıt maliyetini azaltacağı için şirketler tarafından memnuniyetle karşılanacağı da ifade edildi.

Araştırmayla ilgili hazırlanan 6 sayfalık rapora göre, pilotlara yapılan davranışsal müdahalenin, 6,1 milyon dolarlık yakıt tasarrufunun yanı sıra  24 bin ton karbon tasarrufuna da neden olacağı belirtildi.

Signol firması yetkilisi Melvin Matthews, “Şirketler artık insan davranışlarının operasyonlar üzerindeki etkilerinin farkına vardı. Yetkili operatörler tarafından verimli bir şekilde çalıştırılmadığı zaman en gelişmiş makinelere sahip olmak bile yarar sağlamıyor. Bunun için insan davranışlarının iyi izlenmesi, iyi analiz edilerek iyileştirilmeler yapılması gerekiyor” dedi. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre de , tutarlı, güvenli ve yakıt tasarruflu kararlar almak söz konusu olduğunda, iki pilot arasında 4 katına kadar fark olabildiğini ortaya çıktı.