Covid Aşısı Seyahatleri Nasıl Etkiler?

1286

Covid-19 aşısı bulundu, bulunacak derken iddialar, söylentiler, havada uçuşuyor. Aşı bulundu piyasa çıkacak haberleri sürekli medyanın gündeminde. Peki, bizde aşının bulunup şimdiden ülkelere dağıtıldığını farz edelim. Sonra da tatillerin eski haline dönmesi mümkün mü? Ya da tatiliniz geri dönülemez biçimde değişti mi? Gelin bu konuyu irdeleyelim.

Sait YARDIMCI

Tur operatörleri 2021 için kolları sıvadı. Rezervasyon almaya başladı. Bunlar  sevindirici haberler. Tüm dünyada turizm sektörü sıçrayıp, eski günlerine dönmeyi şiddetle istiyor. Ama bana göre şimdilik sadece kıpırdıyor.

İngiltere’de bir seyahat kliniğinin baş hekimi ve seyahat uzmanı Dr. Felicity Nicholson, eski günlere dönmemizin biraz zaman alacağı iddiasında. “Bence işlerin bir dereceye kadar normale dönmesi an meselesi gibi gözüküyor, ama oldukça uzun zaman alacak. Şu anda ülkelerin genel aşı kampanya başlatmaları söz konusu değil. Aşılar ülkelere dağıtılmaya başlasa bile öncesinde kronik hastalığı, ardından sağlık çalışanları sonra kilit çalışanlar aşılanacak”  derken aşının nakliyesi ve depolanmasıyla ilgili konuların da sorun olduğunu ileri sürüyor.  

Bana göre çok haklı. Çünkü aşının dağıtımı da başlı başına bir sorun. Aşının düzgün bir şekilde taşımanın bir yolu bulabilirlerse (eksi 70 C veya eksi 94 F’de depolanması da ayrı bir dert. İşlerin yoluna girmesi bu nedenlerle önümüzdeki yılın başlarında olabilir diye düşünüyorum. Bu süreç daha uzun. Demem o ki, daha ülkelerarası tatil, ufukta pek gözükmüyor.
Ekonomileri turizme dayalı ülkeler turistleri yeniden ülkelerinde ağırlamak için oldukça istekli. Ancak seyahat endüstrisindeki çoğu insani ülkeler arası tatillerin 2021 sonbaharından önce başlayacağından umutlu değil.

Ve bir aşı programı yayılmaya başladığında, bir sonraki düzleme atlayabileceğinizi de varsaymayın, o aşıyı yaptırmış olsanız da olmasanız da… Ya virüs mutasyona uğradıysa? Bu endişeyi taşımayacak mısınız? Bu konu benim kafamı çok kurcalıyor.

AŞI KAĞIDIN YANINDA MI?

Sarı humma aşısı yaptırmayı zorunlu kılan belirli ülkelere girmek veya yüksek çocuk felci riski taşıyanların çıkmak için yolcuların yanlarında bulundurmaları gereken uluslararası bir aşı veya profilaksi sertifikasını (ICVP), seyahat kitinize ekleyin bence.

Sanırım, sarı humma için yaptığımız gibi, tanınmış, akredite bir klinikte aşı olduğunuzu gösteren çevrimiçi veya kağıt üzerinde resmi bir sertifikamız olacak. Korunmasız veya yaşlı nüfusun olduğu çoğu ülke kesinlikle sizden bu kanıtı isteyecek. Pasaport kontrollarında “Aşı kağıdınız lütfen” cümlesini çok sık duyacağız. Çünkü artık hastalığın ne kadar yıkıcı olabileceğini biliyoruz.

Travelbag, Travel Republic ve Netflights markalarının yanı sıra Gold Medal ticari markasının da sahibi olan Dnata Travel Group CEO’su John Bevan, aşı haberinin açıklanmasından bu yana rezervasyonlarda gözle görülür bir artış olduğunu söylüyor. Gelecek yıl başka ülkelere tatile gitmeyi göze alabilenlerin yaz aylarına oranla yüzde 20 oranında arttığını vurguluyor.  

“İnsanlar bu yıl tatil yapamadılar, bu yüzden kendilerini, ruhlarını tedavi ediyorlar. Tatil için çok istekliler. Daha yüksek kategorideki odalar için rezervasyon yapıyorlar ve biz de daha fazla aile grubu rezervasyonu alıyoruz” diyor.

Lüks tur operatörü Black Tomato’nun kurucu ortağı Tom Marchant da aynı fikirde. “İnsanlar seyahat etme şansını umutsuzca kaçırdılar ve dört gözle bekleyecekleri bir şey istiyorlar. Talepler o kadar güçlü ki, ekim ayında Patagonya’daki güneş tutulmasını görmekten gece yarısı balinalarla yüzmeye kadar, ömür boyu bir kez olacak yeni bir yolculuk dizisi istiyorlar. Biz de bunları başlattık. İnsanlar bu zorlu dönemlerini atlatacak bir şeyler bekliyorlar.

Evet sizinle turizme kısa bir bakış attık. Tabii ki son karar sizin. Yeni yılda olun aşınızı, yaptırın rezervasyonunuzu çıkın sizi kabul edecek ülkelere doğru yolculuğa. Ya da şimdiki gibi steril yaşantınızı sürdürün maske mesafe hijyen kuralını hiç bozmayın. 2021 de 2020 deki gibi endişe ve panik içinde yaşayın. Hangisini tercih ederseniz edin tercihinizde çok haklısınız. Yaşam sizin. Ben mi? ne yapacağım? Bekleyeceğim tabii ki. Kararımı zamana bıraktım. Çünkü en iyi kararı zaman verecek diyenlerdenim.