Shannon 6 Ay Uzayda Kalacak

1340

Amerikalı astronot Shannon Walker, ticari bir yörünge uzay uçuşunda görev alan ilk kadın astronot unvanı ile uzaya fırlatıldı. Shannon Walker, SpaceX Uluslararası Uzay İstasyonunda 2’si Amerikalı birisi Japon astronotlar ile yaklaşık altı ay uzayda kalacak. Ekibin Mayıs 2021’de yeryüzüne dönmesi planlandı.

NASA tarafından yapılan resmi açıklamaya göre Falcon 9 roketi ve Crew Dragon kapsülü 15 Kasım TSİ 03.49 da Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatıldı. Kapsülün içinde birisi kadın 4 astronot var. Astronotlar Amerikalı Shannon Walker, Michael Hopkins, Victor Glover ile Japon Soiçi Noguçi. Ekip çeşitli bilimsel deneyler yapacak.

BU BİR GURUR

Bu uçuşun özelliği ise ekipteki Shannon Walker’ın ticari bir yörünge uzay uçuşunda görev alan ilk kadın astronot unvanını alması. Walker bu unvanı almaktan gurur duyduğunu söyledi..2004 yılında NASA’da göreve başlayan Astronot Shannon Walker, 55 yaşında. Rice Üniversitesi’nde Fizik alanında lisans ve yüksek lisans, uzay fiziği alanında da doktora derecesi aldı. Profesyonel kariyerine 1987 yılında Johnson Uzay Merkezi’nde (JSC) Uzay Mekiği Programı robotik uçuş kontrolörü olarak başladı. 2010 yılında, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 163 gün süren uzun süreli bir görev olan Expedition 24-25’te Uçuş Mühendisi olarak görev yaptı.

ÇOCUKLUK DÜŞÜMDÜ

Astronot Shannon Walker kendisini şöyle anlatıyor; “Ben aslında 60’ların çocuğuyum ve aya ilk inildiğinde yaklaşık 4 yaşlarındaydım. Ailemin beni ve ablamı arka bahçeye çıkarıp ayı işaret ederek ‘orada insanlar var’ demişlerdi. O zamandan beri bunun şimdiye kadarki en iyi fikir olduğunu düşündüm. Bu yüzden her zaman bir astronot olmak istedim. Ve sonra bilim, okulda doğal olarak sevdiğim bir şeydi, bu yüzden iyi sonuç verdi. Üniversite dışındaki ilk işim, Johnson Space Center’da robotik uçuş kontrolörüydü. Fizik ve bilime olan tutkum sayesinde, Uluslararası Uzay İstasyonu için robotik donanımı tasarlamaları yaptım. 2010 yılında, mikro yerçekiminde 161 günlük bir konaklama için ISS’ye uçtum. Şmdi de uzay görevime çıkıyorum” diye açıklamalar yaptı. Kennedy Uzay Merkezinden ilk operasyonel uçuşa başlayan Walker, “Astronot olduğumda gerçekten yapmak istediğim şey, bilimi gerçekleştirmek ve daha fazla keşif yapmak için uzayda uzun zaman geçirmek. Bu yüzden harika olacağını düşünüyorum” dedi.