Büyük Keşif; 2500 Yıllık Lahitler Bulundu

691

Mısır da 2500 yıldan da eskiye ait hiç bozulmamış 100’den fazla lahitten oluşan bir hazine bulunduğu açıkladı. Mısır Antik Eserler ve Turizm Bakanı Halid el Anani, “Bir hazineyle karşı karşıyayız. Sakkara’nın tüm içeriği henüz ortaya çıkarılmadı. Kazılar halen devam ediyor” dedi.

Turizm sektörü önce 2011 Arap isyanlarından ardında da Covid-19 pandemisi nedeniyle duran Mısır’ın turizm sektörüne piyango çıktı. 2500 yıldan da eskiye ait hiç bozulmamış 100’den fazla lahitten oluşan bir hazine bulundu.

Mısır’ın başkenti Kahire’nin 24 kilometre güneybatısındaki en eski antik başkent Memphis’te yaşayanların defnedildiği Sakkara nekropolünde en az 2 bin 500 yıl öncesine ait lahitler gün yüzüne çıkartıldı.

Sputnik Türkiye’nin haberine göre keşif için bu yılın en büyük arkeolojik keşfi olarak tanımlandı. Lahitler Sakkara nekropolünün 12 metre derinlikteki üç kuyu mezarından çıktı. Antik Mısır’ın Geç Dönem ve Ptolemaios Dönemi üst düzey yetkililerine ait mühürlü ahşap tabutlar bulundu. Arkeologların açtığı bazı tabutlardan parlak renkli hiyeroglif resimlerle süslenmiş kefene sarılmış mumyalar çıktı.

Mısır, içinde mumyalar bulunan 100’den fazla tahta tabutu Sakkara’da sergiye açtı. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Mısır’ın en eski antik başkenti Memphis’in muazzam genişlikte nekropolü Sakkara, bir düzineden fazla piramide, antik manastırlara ve hayvan mezarlarına ev sahipliği yapıyor.

Turizm Bakanı bir hazine bulduk  

Antik Eserler ve Turizm Bakanı Halid el Anani, bir hazineyle karşı karşıya olduklarını belirterek “Sakkara’nın tüm içeriği henüz ortaya çıkarılmadı. Kazılar halen devam ediyor. Ne zaman bir lahit kuyusu boşaltsak bir diğerine giriş buluyoruz. 40’dan fazla antik tanrı heykeli ve ölü maskesinin keşfedil” dedi.

Mısır Antik Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Veziri de 6. hanedanın bir yargıcına ait mezarda iki ahşap heykel bulunduğunu belirtti. Veziri, heykellerin yargıcın aile üyelerinden herhangi birini tasvir edip etmediğini henüz bilmediklerini, ancak bir heykelin ‘kralın çok saygı duyduğu’ Heteb Ka adlı bir kişiyi tasvir ettiğine inanıldığını söyleyerek şöyle konuştu;:”Heykelin güzelliği, kaşlarının, bıyığının ve kirpiklerinin karmaşıklığında görülüyor. Kesinlikle güzel ve harika.”

Sakkara nekropolündeki bir başka keşfin aralık ayında veya 2021’in başlarında duyurulması bekleniyor. Arkeologlar ayrıca mumyalar için ahşap tabut imal eden antik bir atölye bulmayı umuyor.