Bill Gates; İş Seyahatini, Ofisi Unutun

875

Koronavirüs salgınının etkisiyle değişmek zorunda kalan iş ve çalışma yaşamının, gelecekte bile salgın öncesi seviyelere geri dönmeyeceğini belirten Microsoft’un kurucusu Bill Gates, iş seyahatleri alıştığımız ofis çalışmalarının unutulacağını ve evden çalışmanın kalıcı hale gelebileceğini ileri sürdü.

ABD’li teknoloji şirketi Microsoft’un kurucusu Bill Gates, The New York Times’ın düzenlediği DealBook Konferansında soruları yanıtladı.

Eşi ile birlikte yönettiği ve eş başkanı olduğu Bill & Melinda Gates Vakfı ile aralarında BionTech’in de olduğu aşı çalışması yapan şirketlerin hisselerine önemli miktarlarda yatırım yapan Gates,konferanda ilginç açıklamalar yaptı.

Bill Gates, Koronavirüs nedeniyle bu yıl ofis işleri ve iş seyahatlerinde görülen köklü değişiklikler, pandemi yatıştıktan sonra bile ortadan kalkmayacağını iddia etti. “Tahminim, iş seyahatlerinin yüzde 50’sinden ve ofisteki günlerin ise yüzde 30’undan fazlası ortadan kalkacak” dedi.

Gates’in öngörüsüne göre başka birinin önünde fiziksel olarak oturup bir şeyleri şahsen ve yüz yüze tartışmak için seyahat etmenin önemli olduğu iş gezileri artık olmazsa olmaz bir kriter olmayacak. Habertürk’te yer alan habere göre, geçen aylarda Bill Gates’in bu tahminini destekleyen raporlar da yayınlanmıştı.

Evden çalışma kalıcı olacak

Bank of America’ın ekim ayında paylaştığı araştırmaya göre iş seyahatlerinin 2023 yılının sonlarına ve hatta 2024 yılına kadar toparlanması olası görünmüyor. Bazı şirketler için çalışanların her yerden uzaktan çalışabileceğini belirten Gates, evden çalışmanın kalıcı hale gelebileceğini söyledi.

Yüz yüze etkinliklere alternatif olarak yapılan sanal toplantıların en önemli dezavantajının “yeni insanlarla tanışamama” konusunda yaşandığına dikkat çeken Gates, “Toplantılardan sonra şans eseri karşılaşmalara izin vermek için yazılım tarafında çalışmalar yapılabilir” dedi.