Covid Aşısı İstanbul’a Geldi Ama Brezilya’ya Gitti

442

Covid-19 pandemisi nedeniyle tüm dünya panik halinde, herkesin tek umudu aşı. Amerika Rusya ve Çin bu felaketi durduracak aşıyı bulduklarını ileri süren 3 ülke. Herkes bu illetten tek kurtuluşun aşı olduğu kanaatinde. Kulaklar aşı haberlerinde gözler yollarda,, bekliyoruz. Bugün Çin’den 7 konteyner dolusu Covid-19 aşısı İstanbul’a geldi. Havalimanına indi. Ama uçak değiştirdi aşılar bizi pas geçti ve Brezilya’ya gitti.

Dünyanın dört bir yanına global hava kargo köprüsü oluşturarak küresel tedarik zincirinin devamlılığına katkı sağlayan Turkish Cargo, güçlü filosu, geniş uçuş ağı ile şimdi de dünyaya Covid-19 aşılarını taşımaya başladı. THY’nin bünyesindeki Turkish Cargo, kıtalararasında kurduğu hava kargo köprüsüyle ülkemizin gururu oldu. Şirket dünyanın 127 ülkesine hizmet sağlarken Mumbai, Brüksel, İstanbul, Singapur, Dubai, Basel, Londra ve Amsterdam gibi önemli ve sertifikalı destinasyonlara ilaç taşımaya başladı. 400’den fazla destinasyon arasında küresel ilaç koridoru oluşturdu,.

IATA CEIV (Center of Excellence for Independent Validators) pharma sertifikasına sahip Turkish Cargo, ilaç taşımacılığı için tasarladığı ve global standartları sağladığı ‘TK Pharma’ ürünü ile en ideal şartlarda soğuk zinciri koruyor. Pandemi dönemi boyunca dünyanın dört bir yanına yoğun şekilde ilaç taşıması gerçekleştiren başarılı marka, ocak-eylül ayları arasında 40 bin tonun üzerinde ilaç, sağlık ürünü, tıbbi ekipman taşıdı ve bu dönemde ilaç taşımalarında yüzde 50’nin üzerinde büyüme kaydetti.

Bu arada THY Genel Müdür (Kargo) Yardımcısı Turhan Özen,  yapılan operasyonlarla ilgili olarakşöyle kouştu; “Pandemi sürecinde aralıksız olarak sürdürdüğümüz iş süreçlerimizle birlikte tedarik zincirinin devamlılığına ciddi katkılar sağladık ve soğuk zincir ayak izimizi tüm dünyada genişlettik. Turkish Cargo olarak, kıtalar arasında soğuk zinciri korumak için; -20/25 derece aralığında olan özel sıcaklık kontrollü depolama odaları, ilaç bakım ekipleri, aktif konteynerler, termal taşıyıcılar gibi endüstriyel çözümler sunuyoruz. Küresel anlamda tüm yeterliliklere ve sertifikalara sahip olduğumuz özel kargo taşımalarımızla birlikte, mevcut ve geliştirilecek olan aşıları tüm dünyaya ulaştırmaya hazırız.”.