Günah Las Vegas’ı Kurtarmaya Yetmez

1055

Las Vegas, Amerika’nın oyun alanı olarak bilinir. Yetişkinlerin ahlaksızlıklarına kapılıp her şeyi geride bırakabileceği bir yerdir. Las Vegas kumarhanelerinin yanı sıra bir başka yönü ile de bilinir. O da, pazar gecesi ile çarşamba gecesi arasında otel yataklarını ve restoran yemek salonlarını dolduran iş konferanslarıdır.

Sait YARDIMCI

Dünyada kumarhaneleri ile tanınan kentin en büyük alanı Las Vegas Bulvarı’ndaki mülklerin iş konferansları için gelen büyük gruplarca dolduğunu bilinir. Şehrin eski günlerine dönmesi için sıkıcı kongre üyelerine ihtiyacı var. Ama bu da uzun zaman alacak. Kumar kenti salgın öncesi duruma geri getirmek için yeterli değil bana göre.

Mesela Nevada Oyun Kontrol Kurulu kumarın, kentin tatil köylerindeki gelirlerin yalnızca yüzde 27’sini oluşturduğunu otel konaklamaları, yiyecek ve içeceklerin ise yüzde 58 olduğunun belirtiyor. Otel doluluk ve oyun talebi, esas olarak yerel halk ve yakındaki eyaletlerden gelen insanlar sayesinde oluyor.

Covid-19 salgınının Mart ayında patlak vermesinden bu yana Las Vegas büyük konferanslara ev sahipliği yapamıyor. Vali Steve Sisolak başlangıçta büyük grupları yasaklamıştı ama eylül ayı sonunda toplantılardan bir arada bulunması gereken kişi sayısı sınırını 50’den 250 kişiye çıkardı. O da etkili olmadı. Oteller salonlar dolmadı.

Geçen yıl 171 bin 268 kişiyi cezbeden Tüketici Elektroniği Şovu gibi Vegas ile eş anlamlı konferanslar iptal edildiğinden veya dijital etkinlikler olarak yeniden tasarlandığından, yılın son ayı ve 2021 Ocak ayı da iyi görünmüyor. Bana göre özellikle kış aylarında düzenlenen kongrelerin kentin ekonomisi için hayati önem taşıyordu.

Yapılacak etkinlik ve kongrelerin iptalleri Las Vegas’ın gerçekten canını yakıyor. Las Vegas’ın toparlanmasının anahtarı hafta ortası doluluktur. Eylül ayında, otellerindeki hafta sonu doluluk oranı yüzde 66’ya ulaştı, ancak hafta ortası doluluk oranı sadece yüzde 38 oldu. Geçen yıl eylül ayında yalnızca 1,7 milyon kişi Vegas’ı ziyaret etti. Las Vegas Kongre ve Ziyaretçi Kurumu’na göre, Vegas’a hava yolculuğu yüzde 60 azaldı.

Las Vegas Sands CEO’su ve başkanı Sheldon Adelson, geçtiğimiz ay şirketinin üçüncü çeyrek kazanç görüşmesinde, hava yolculuğundaki artışın ve kongre ve grup toplantılarının geri dönüşünün “Las Vegas’ta tam bir iyileşme elde etmenin kritik bileşenleri” olduğunu açıkladı.

Bloomberg News, Las Vegas Sands’in üç Vegas mülkü olan Venedik, Palazzo ve Sands Expo ve Kongre Merkezi’nin satışının araştırıldığını  bildirdi. Fuar merkezi, 2,2 milyon metrekareden fazla kongre alanına sahipti.

Temmuz ayında Las Vegas Sands, Strip’teki iki kumarhane tesisinden biri olan Palazzo’yu hafta ortası talebinin düşük olması nedeniyle pazardan çarşambaya kadar süresiz olarak kapattı.

Mesala MGM, 10 Vegas otelinden biri olan Park MGM’yi pazartesiden perşembeye kapatma yolunu seçti. Kongrelerin eksikliğiyle şiddetlenen Vegas’ta gelirler geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 68 azaldı.

Örneğin Wynn Resorts, hafta ortasında Strip’teki Encore tesisini ve Massachusetts’teki Encore Boston Limanı’nı kapattı. Wynn Resorts, Las Vegas’taki mülklerinin üçüncü çeyrek işletme gelirlerinin geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 53 düştüğünü bildirdi.

 Fitch Ratings analisti Colin Mansfield, bir Las Vegas toparlanmasının gerçekleşeceğini, ancak bunun için kongre işinin geri dönüşünü gerektirdiğini söylüyor. Konvansiyon işinin geri dönüşü bir Covid-19 aşısı veya terapötik gerektirir. Ekim raporunda Fitch, Vegas’ın 2024 yılına kadar pandemi öncesi seviyelere döneceğini tahmin ediyor.

Mansfield, “Vegas’ın yapısal olarak sonsuza dek bozulacağı zihniyetinde değiliz” diyor. “Burası bir destinasyon ve çok çekici. Onun gibi bir yer yok.” Ama gerçekten de Las Vegas ziyaretçilerini her zaman geri dönmeye çağıran güçlü bir güç…