İstanbul Pahalıkta Yükselen 96’ıncı Kent

257

Yeni hazırlanan uluslararası hayat pahalılığı raporuna göre dünyanın en pahalı üç kenti Hong Kong, Zürih ve Paris oldu. İstanbul ise dünyanın en pahalı kentler sıralamasında 96’ncı. İstanbul bir yıl önceki listeye göre pahalılıkta en çok yükselen kent oldu. En pahalı 10 kentin ilk 3’den sonraki diğer kentleri ise, Zürih, Paris, Cenevre ve Kopenhag olarak belirlendi.

Economist dergisinin araştırma birimi Economist Intelligence Unit’in (EIU) yabancı ülkelerde çalışanlar, uluslararası şirketlerde çalışanlar ve iş gezileri harcamaların  belirlenmesinde kıstas alınan rapor hazırladı.  Rapor için EUI Dünya Hayat Pahalılığı biriminin başı Upasana Dutt açıklama yaptı. Ve. “Son yıllarda genelde Asya şehirleri sıralamada başı çekiyordu, ancak salgın bu yılki sıralamayı değiştirdi” dedi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, ABD ve Çin arasındaki gerilimin çoğu Çin kentlerinde fiyatların artırmasından dolayı pahalandı. Tedarik zincirlerini zorlayan ve tüketici fiyatlarını artıran teknoloji savaşı yüzünden Çin kentlerinde listede ön sıralara çıktı.  Tayland’ın başkenti Bangkok da listede 20 sıra birden geriledi ve 46’ncı en pahalı şehir oldu. Geçen yıl Hong Kong ile aynı düzeyde olan Singapur ve Osaka ise sıralamada gerilere düştü. Yıllık raporuna göre, Singapur’daki fiyatlar yabancı çalışanların Covid-19 salgını nedeniyle ülkeden çıkması nedeniyle düştü. Latin Amerika, Afrika ve Doğu Avrupa kentleri geçen yıldan bu yana ucuzladı, Batı Avrupa kentleri daha pahalı oldu. En büyük fiyat artışları ise, Amerikan ambargoları yüzünden İran’ın başkenti Tahran’da kayıtlara geçti. İstanbul ise bu kadar pahalı olmasına karşın listede 96’ncısı sırada yer aldı.

KIYAFETLER DÜŞTÜ, BİLGİSAYAR TAVAN YAPTI

EIU Dünya Yaşam Pahalılığı endeksi, 130 büyük kentte Eylül ayındaki mal ve hizmet fiyatlarını kıyasladı. Rapora göre temel tüketim maddelerinin fiyatları, diğerlerine kıyasla daha dirençliydi. Ancak lojistik sorunlar da fiyatları artırdı. Tuvalet kâğıdı ve makarna gibi ürünlerdeki problemler nedeniyle fiyatları yükseltti. Raporda yer verilen 10 mal ve hizmet kategorisinde büyük artış tütün ve eğlencede görüldü. Giyecek fiyatları en büyük düşüşü gördü. En yüksek fiyat artışı bilgisayar fiyatlarında oldu.