Test Mest Yok Yeter ki Gelin

944

Kısa adı IATA olan Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği “Seyahat sınırlamaları uygulanan ülkeler”  haritası yayınlandı. Haritada dünya üzerinde ülkemiz seyahat sınırlaması uygulamayan 7 ülke arasında yer aldı.

Bizde “test mest yok yeter ki gelin” mantığı ile turist kabul eden ülkeler şöyle; Türkiye, Meksika, Brezilya, Afganistan, Kuzey Makedonya, Sırbistan, ve Arnavutluk. Bilindiği gibi Türkiye’ye yapılan uçuşlar ile gelen yolculardan test yaptırmaları istenmiyor. Kişilerin kendilerini bazı diğer ülkelerde olduğu gibi karantinaya alma zorunluluğu da yok.

Öte yandan haziran ayında yeniden faaliyete geçen havalimanlarının dile getirilen önlemler arasında, havalimanlarında gelen yolculara test yapılması da vardı. Hatta 1 Haziran’da “BBC Türkçe’ye konuşan İGA Havalimanları Genel Müdürü Kadri Samsunlu, “Sağlık Bakanlığı ile beraber, yurt dışından gelen bütün yolcuları Türkiye’ye girecek bütün yolcuları testten geçireceğiz. Yaklaşık 2 saat içinde bu testin sonucu çıkacak ve negatif olanlar gönül rahatlığıyla ülkeye girecek, biz de onları ülkemize kabul edeceğiz” demişti. Kaynak; (BBC)