Vapurda Spor Başladı

1126

“Vapurda Spor Projesi” hayata geçirildi. Projede haftanın 2 günü, sabah saatlerindeki dört seferde, yolculara spor eğitmenleri eşliğinde, egzersiz yaptırılmaya başlandı. Yolcuların oturdukları yerde katıldıkları proje, spor kültürünü kent yaşantısıyla birleştirmeyi, sporun beden ve ruh sağlığı üzerindeki olumlu etkisini hatırlatmayı amaçlıyor.

İBB Şehir Hatları AŞ, İBB Spor İstanbul ile iş birliği ile gerçekleşen “Vapurda Spor” projesi şimdilik iki hatta uygulanıyor. Ancak önümüzdeki günlerde farklı hatlarda da başlatılması hedefleniyor. Proje, pazartesi günleri Beşiktaş-Kadıköy hattında, 08.45-10-15; çarşamba günleri de Üsküdar-Eminönü hattında, 09.00-11.05 saatleri arasındaki seferlerde uygulanmaya başladı.

Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş

AMAÇ, SPORUN OLUMLU ETKİSİNİ HATIRLATMAK

Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş, projenin başlamadan pilot uygulamalarla test edildiğini belirterek, “Bu denemelerde yolcularımızın yüksek katılımı bizi cesaretlendirdi ve heyecanlandırdı” dedi. Sporun sayısız yararı bulunduğunu vurgulayan Dedetaş, “Maalesef günlük koşturma sırasında sporu ihmal ediyoruz. Bu etkinlikle amacımız yolcularımıza öncelikle sporun beden ve ruh sağlığı üzerindeki olumlu etkisini hatırlatmak. Evlerinde ya da işyerlerinde kısa zamanda yapabilecekleri kolay egzersizleri göstermek” dedi.

SPORUN GENİŞ KİTLELERE YAYILMASI HEDEFLENİYOR

Spor kültürünü kent yaşantısıyla birleştirip,  toplumun yaşam kalitesini artırmayı hedeflediklerini belirten Spor İstanbul Genel Müdürü İ.Renay Onur ise, “Sporu geniş kitlelere yaymak istiyoruz. Dolayısıyla Şehir Hatları ile yaptığımız bu çalışma beni en çok heyecanlandıran etkinliklerimizden biri. Altmışı aşkın park, meydan ve bahçede, açık havada, eğitmenlerle sabah sporu desteği veriyoruz. Bunu çeşitlendirmek ve sayıyı artırmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

NASIL YAPILIYOR?

Sosyal mesafe kuralına uygun yapılan egzersizleri Spor İstanbul’un deneyimli spor eğitmenleri yaptırıyor. Yolculara koltuklarından kalkmadan, boyun, omuz ve sırt kaslarını çalıştıracak, esnetecek ve gevşetecek egzersizler, etkinliğe katılan yolcular tarafından ilgi ile yapılıyor. Sosyal mesafe kuralına uygun olarak, yolcuların kanepelerde oturarak yaptıkları egzersizler, nabzı yükseltmiyor ve terletmiyor. Yolcuların büyük çoğunluğunun eşlik ettiği egzersiz programları yaklaşık 15 dakika sürüyor. Spor eğitmenleri ayrıca egzersizlerin omurga ve kas sağlığı üzerindeki olumlu katkısını da anlatıyorlar.