Gemilerde Damping Var

677

Covid-19 pandemisi nedeniyle dibe vuran dünya turizminde, en büyük  yarayı alan sektörlerden birisi de kruvaziyer şirketleri oldu. Geçtiğimiz yıllarda içindeki binlerce yolcu ile dünya denizlerinde dolaşan dev yolcu gemileri pandemi ile birlikte limanlara bağlandı. Birçok şirket ellerindeki gemileri hurdaya çıkarttı. Hatta lüks gemilerden bazıları İzmir Alaiağa’ya getirildi ve sökülmeye başlandı.

Ama şimdi sıra silkime ve toparlanma zamanı diyerek kolları sıvayan kruvaziyer şirketlerinden bazıları yaz programlarını da açıklamaya başladı. Bu şirketlerden birisi de MSC Cruises adlı şirket. MSC eski müşterilerini yeniden toparlamak amacı ile seyahat severlerin karşına yepyeni bir teklif ile çıktı. “İkinci kişi bedava”

Şirket “31 Aralık tarihine kadar yapılacak tüm 2021 yaz programları rezervasyonlarında ikinci kişi ücretsiz. Bu kampanyada ayrıca kişi başı 90 Euro’ya ödeyenler Dine&Drink içecek paketi ekleyerek seyahati daha ucuza getirebilecekler” diye açıklama yaptı. Kampanyanın Karayipler, Fiyortlar. Baltık ülkeleri, Kuzey Kutbu,  Spitzbergen ve Akdeniz limanlarını içerdiği vurgulandı.

MSC yetkilileri konukların, mürettebatın ve ziyaret edilen bölgelerdeki toplulukların sağlığını korumak için kapsamlı bir protokol tasarladıklarını  ve bu protokolün dünyanın ilk büyük yolcu gemisi MSC Grandiosa’da test olarak uygulandığını ve başarılı olduğunu belirttiler. Bu protokolde yer alan önlemler arasında, uğranılan her limanda gerçekleştirilen ve “sosyal balon” ismi verilen korumalı kara turları da yer aldı. Buna göre gemiye binmeden önce herkese kapsamlı sağlık taraması yapılıyor, ardından gemi genelinde yüksek sanitasyon ve temizlik önlemlerini, sosyal mesafe yönetimini, ortak alanlarda yüz maskesi takılmasını, gemide takibini ve izlemesini sağlayacak olan bir dizi önlem alınıyor.