Kraliçe’nin Majestic’i Artık Turizminin Hizmetinde

1326

Alman denizaltısı U 21’in 1’nci Dünya Savaşında batırdığı İngilizlerin ünlü savaş gemisi HMS Majestic’in de içinde bulunduğu Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı, dalışlara hazırlanıyor.

Parkın açılışı 21 Mayıs 2021. Bölgenin 1’nci Dünya Savaşı temalı ilk su altı parkı olarak yurt dışında da ilgi görmesi bekleniyor. Park Çanakkale’nin tarihi dokusuna uygun olarak düzenleniyor. Amacı ise, dalış turlarıyla dedelerinin izlerini arayan İngiliz, Fransız, Avustralyalı dalgıçları heyecanlı derinlikler için ülkemize çağırmak.

Tarihi Sualtı Parkının kuşkusuz en ilginç batıklarından birisi de 1!nci Dünya Savaşında İstanbul’u işgal için oluşturulan yenilmez armadanın sembol gemilerinden HMS Majestic batığı. Bu ünlü gemi şimdi Gelibolu da 18-24 metre derinlikte kendisini, ziyaret edecek dalgıçları beklemeye başladı.

Nisan 1915’te Almanya’nın Kuzey Denizi kıyısından yola çıkarak Çanakkale’ye gelen Alman denizaltısı U 21’in batırdığı HMS Majestic, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın (ÇATAB) çabalarıyla oluşturulan 10 dalış noktasının bir etabı seçildi. İçinde patlamamış top mermileriyle bekleyen İngiltere savaş  gemisi Majestic, Mayıs 2021’den itibaren su altı tutkunlarını hizmetinde.

Gökhan KARAKAŞ (Sol başta elinde Türk Bayrağı olan dalgıç gazeteci)

Majestic’in batığına dalan Milliyet Gazetesi Muhabiri Gökhan Karakaş ünlü geminin 1’nci Dünya Savaşı’nın şiddetli çarpışmalarına götüren bir zaman tüneli olacağı görüşünde. Aynı zamanda dalgıç da olan gazeteci Gökhan Karakaş Majestic batığına yaptığı dalış sonrası urizmmuhabiri.com için duygularını şöyle anlattı;

“Sayısız dalışlar yaptım. Ancak Gelibolu’daki bu dalış hayatımın en önemli dalışlarından birisi oldu. Birinci Dünya Savaşı tüm dünyayı ateş kazanına çevirirken İstanbul’u işgal etmeyi hedefleyen İtilaf devletlerinin oluşturduğu güçlü armadanın Çanakkale’nin geçilmeyeceği ile tanıştığı sulardaki batık, beni bambaşka dünyalara götürdü. Tekneden atılan çapadan inerken önce heybeti ardından gövdesi beliren HMS Majestic, 128 metre boyu ve 23 metre genişliğiyle beni karşıladı. 1895 yılında Kraliyet donanmasına bağlı olarak savaşa hazırlanan 17 bin tonluk Majestic, Alman denizaltısı tarafından torpillendikten 105 yıl sonra o gemiye dokunmak içimi ürpertti. Heyecanlandım. HMS Majestik ziyareti beni Alman denizaltı komutanı Otto Hersing’in torpidoyu ateşlediği dakikalara götürdü. Triumph, Goliath, Carthage ve Midilli gibi diğer savaş batıklarına göre daha sığda olan Majestic’in 1960’lardan itibaren dinamitlerle parçalandığını okumuştum. Şimdi o parçalara dokunmak beni zaman tüneline soktu. Maalesef o acı gerçek ile yüzleştim. Dalış arkadaşım Ferhan Coşkun’un görüntülediği gemi, savaş atmosferini kaybettirmeyen, patlamamış top mermileri, yüksek ateş gücünün kanıtı taret yuvaları, güçlü makine dairesinin uzantısı bacaları ve direkleriyle önümüzde seriliyken dalış yapmanın keyfini yaşadım. Bu proje Türk turizmi için çok önemli. Yurtdışından buralara dalmaya gelmek isteyecek çok sayıda dalgıç olacak. Çanakkale ve çeversini kalkınmasında önemli rol oynayacak.”

Fotoğraflar: Ferhan COŞKUN

Türk dalış turizminin gelişmesi için kullanılacak.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın Çanakkale Valiliği ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle oluşturduğu 150 kilometrekarelik denizalanı, İstanbul Üniversitesi ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi uzmanları tarafından tarandı. Dalgıçlar için tehlikeli olabilecek savaş malzemeleri teker teker incelendi ve savaştan geriye kalanların dalgıçları tarihi yolculuğa çıkarması için doğallığına dikkat edildi. Çanakkale Boğazı ile Gelibolu arasında 10 dalış noktası belirlendi. Bilim insanları ve profesyonel dalgıçlar, İngiliz, Fransız ve Avustralya gemilerinin dalış turizmiyle kente katkı sağlaması için Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı’nı oluşturdu. HMS Majestic gibi savaş gemilerinin yanı sıra, denizaltı, askeri çıkarma tekneleri, nakliye tekneleri, hastane gemileri ve buharlı gemilerden oluşan 10 dalış noktası belirlendi. Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun teknik desteğiyle belirlenen dalış noktaları hem işgalci hem Osmanlı Türk gemilerinden oluştu.

Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı’nın, Birinci Dünya Savaşı temalı ilk su altı parkı olarak yurt dışında da ilgi görmesi bekleniyor. Bu bölge Çanakkale’nin tarihi dokusuna uygun olarak düzenlenen dalış turlarıyla dedelerinin izlerini arayan İngiliz, Fransız, Avustralyalı dalgıçlar için de heyecanlı derinlikler barındırıyor. Tarihi alanın korunması için dalış eğitmenlerini eğiten Çanakkale Balıkadamlar Kulübü’nden Ercan Zeybek “Dünyanın en iyi korunmuş savaş alanı burası” diyor.

ÇATAB Başkanı İsmail Kaşdemir, 10 dalış noktasının Çanakkale’ye ekonomik katkı sağlayacağını belirtiyor: “Burası kısa bir süre sonra dünyanın en çok ziyaret edilen açık hava müze alanlarından biri olacak. Su altı sporlarına ilginin artmasıyla HMS Majestik dünyada daha çok tanınacak. Bölgedeki basınç odası ihtiyacını Çanakkale 18 Mart Üniversitesi karşılıyor. Dalışlara rehberlik edecek liderlerin bilgilendirilmesi ve eğitilmesi konusunda Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu iş birliğine hazır. Valilik ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı ilk günden beri projeye destek oluyor.”