Rehberlerinin Geleceği Karanlık

1333

Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı Suat Tural, bu krizden en çok etkilenen meslek grupları arasında ilk sıralarda turist rehberlerinin olduğunu söyledi.

Lisanslı turist rehberlerinin serbest çalışan olduğunu ve bundan kaynaklı devlet desteklerinden kısıtlı yararlanabildiğini vurgulayan Tural, “Rehberlerimiz devletten daha çok destek bekliyor. Bu imkanlarla turist rehberleri için gelecek parlak değil” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre nisan ve mayıs aylarında yabancı turist sayısında yüzde 99 düşüş yaşandığını ileri süren Tural, turizm sektörünün krizlerden en çok etkilenen ama kriz sonrası en zor toparlanan sektör olduğunu söyledi.

Pandemi nedeniyle lisanslı rehberlerin tamamen işsiz kaldığını belirten Suat Tural, “Yaz döneminde çoğu rehber hiç iş yapamadı. Bu süreçte de Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı tarafından kamu bankalarından rehberlere yönelik sağlanan kredinin ödeme gününün geldi. Ancak rehberlerin bu kredileri ödeyecek durumu yok. Özellikle ikisi de rehber olan evli çiftlerin çok zor durumda. Lisanslı rehberler acentelerin çalışanı değil, serbest çalışanlardır. Bundan kaynaklı rehberler işsizlik ödeneklerinden de yararlanamadı” dedi

Nitelikli, yetişmiş ve ülke ekonomisine katkıları olan lisanslı rehberlerin zor durumda olduğunu ve destek beklediklerinin altını çizen Suat Tural, mevcut sunulan imkânlarla turist rehberleri için geleceğin pek de parlak olmadığını iddia etti.