Yüz Verisi İle Yolculuk

1496

SESAR (Single European Sky ATM Research) vizyonuyla eşleşen ve teknolojinin geniş imkânlarından yararlanarak sunulan akıllı çözümler üreten İstanbul havalimanı yönetimi, yolculara dijital seyahat deneyimi yaşatabilmek için yeni bir proje daha yapıyor.

Açıldığı ilk günden bu yana dijitalleşme ve teknolojiyi kullanımı ile geçtiğimiz hafta dijital dönüşüm dalında Avrupa’nın En İyi Havalimanı Ödülü’nü kazanan İstanbul Havalimanı şimdi de yine dijital yenilikler peşinde. Bu yenilik ise biometri yani yüz verisiyle yolculuk ve alışveriş imkânı..

İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu bu projeyi söyle anlatıyor; 

Yakın gelecekte dijital entegrasyondaki hızımızı katlayarak, havalimanı işletmeciliğini ‘teknolojik işletmecilik’ noktasına taşımak başlıca hedefimiz. İstanbul Havalimanı’nda 6 ay içinde hayata geçmesi planlanan en iddialı teknolojik uygulama biometri yani yüz verisiyle yolculuk ve alışveriş imkânı olacak. Uygulama ile yolcunun bileti, pasaportu ve dijital biometrik verisi İstanbul Havalimanı mobil uygulaması üzerinden eşleştirilecek. Bu sürecin ilk ayağı da dijital cüzdan uygulaması oluyor. Bu uygulamayı İst-buy isminde bir ticari platform takip edecek. Bu platforma havalimanının ‘pazar alanı’ diyebiliriz. Havalimanımız içindeki tüm mağazalarımız burada kendi ürünlerini pazarlama imkânı bulacak. Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) tarafından düzenlenen “16th ACI Europe Awards” programı kapsamında, ‘Dijital Dönüşüm Ödülü’ne layık görülmemiz, hedeflerimize yürürken doğru rotada ilerlediğimizin heyecan verici bir göstergesi oldu.”