Titanic’e Dalmak mı? 1 Milyon Lira

1417

1997 tarihli kült film Titanic hayranlarının hayali gerçek mi oluyor? Bir buzdağına çarparak 1912 yılında batan Titanic’in batığına “tur yapmak” mümkün olacak mı?

Amerikan Ocean Gate Expeditions şirketi Mayıs 2021’dan itibaren dünyanın en ünlü batığına dalış turları düzenlemeye hazırlanıyor. Bloomberg’de çıkan haberlere göre Atlas Okyanusu’nun 3 bin 821 metre derinliğinde yatan Titanic’i görmek için 5 yolcu kapasiteli denizaltılarla dalış yapılabilecek. Tabii bu birkaç haftalık muhteşem macerayı yaşamak isteyenlerin ödeyeceği para da bir o kadar muhteşem: 125 bin dolar yani yaklaşık 1 milyon TL.

Ancak Bloomberg’in haberine göre bu projenin fikir babası Stockton Rush’un bu ilk denemesi değil. 2018 yılında geliştirdiği ilk denizaltı Bahamalardaki deneme dalışları sırasında yıldırım çarpması sonucu çalışamaz hale gelmişti. 2019’daki ikinci deneme ise yolcuları ve ekipmanı taşıyacak şirketle anlaşmazlık yaşandığı için iptal edilmişti. İddialara göre bu olağanüstü macera için rezervasyon yaptıranların sayısı şimdiden 40’ı bulmuş.