Covid-19 Pasaportunuz Var mı?

1422

Havayolu endüstrisi, uluslararası seyahatler için COVID-19 “aşı pasaportları” planlamaya başladı

Sait YARDIMCI

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) uluslararası yolcuların COVID-19’a karşı aşı olup olmadığını havayollarına söyleyecek bir mobil “dijital pasaport” uygulamasının “son geliştirme aşamasında” olduğunu açıkladı.

IATA’dan yapılan açıklamada “sistematik COVID-19 testinin karantina gereksinimlerinin yerine geçebileceği konusunda hükümetlere güven vererek” “insanların tekrar güvenli bir şekilde seyahat etmelerine” yardımcı olacağını belirtildi.

Avustralyalı Qantas havayollarından yapılan bir başka açıklamada ise önümüzdeki yıldan itibaren uluslararası yolcular için bir “aşı pasaportu” istemeye başladığını duyurdu. Qantas CEO’su Alan Joyce, Avustralya’nın Network 9’a verdiği demeçte, “Uluslararası yolculara, insanlardan uçağa binmeden önce aşı yaptırmalarını isteyeceğimizi söylemek için hüküm ve koşullarımızı değiştirmeyi düşünüyoruz,” dedi.

Korean Air ve Air New Zealand da bu fikre destek verdi.

Geçtiğimiz birkaç hafta içinde, Moderna, Pfizer-BioNTech ve Oxford Üniversitesi-AstraZeneca, büyük denemelerin kendi COVID-19 aşılarının hastalığı önlemede güvenli ve son derece etkili olduğunu gösterdiğini açıkladı. The Associated Press’in haberine göre, bu cesaret verici haber, “havayollarına ve ülkelere, askıya alınmış uçuş rotalarını yeniden canlandırabilecekleri ve kazançlı turizm planlarının tozunu atabilecekleri umudunu verdi.” Ancak özellikle Asya ve Pasifik’teki ülkeler virüse karşı elde ettikleri güçlükle kazanımlarının buharlaşmasına izin vermemeye kararlılar.”

British Airways’in ana şirketi olan International Airlines Group, 2021’in ilk çeyreğinde piyasaya sürmeyi umdukları bir dijital geçiş üzerinde çalışıyorlar. Bu uygulamanın blockchain teknolojisini kullanacağını ve kullanıcı verilerini saklamayacağını söylendi. Korean Air, Dünya Ekonomik Forumu tarafından onaylanan ve Commons Project Foundation ile oluşturulan bir uygulama olan CommonPass’ı denemeye bakan havayolu endüstrisindeki kişilerden biri ve International SOS’un AOKpass’ı şu anda Abu Dabi ve Pakistan arasındaki uçuşlarda kullanılıyor.