Dijital Göçmen Ruslar

1370

Rus halkı hem korona endişesi, hem sıcak bir iklim hem de daha ucuz bir yaşam ümidi ile Türkiye’ye gelmeyi tercih ediyor. Bu nedenle de özellikle Antalya ve çevresi kış aylarını geçirmek isteyen Ruslar ile doldu. Antalyalılar yeni gelenlere “Göçmen kuşlar gibi onlarda bizim ‘göçmen Rus’ komşularımız” diyor.

Bu arada koronavirüs günlerinde Türkiye’yi tercih eden Rusya vatandaşlarının bir bölümü de uzaktan çalışma yöntemi ile de ülkelerindeki işlerini de sürdürüyor. Türkiye’de yaşayan bir Rus vatandaşı “dijital göçmen Rus” akını ile ilgili izlenimler yaptı ve bu izlenimleri Yandex Zen bloğu’nda paylaştı.

Rus bloger’a (Mama na More) şöyle yazdı. “Sonbaharda insanlar sıcak bir ülkede yaşamanın avantajlarını anladık. Bu nedenle bu kış için planlar yapıldı. İşer ayarlandı. Şimdi Türk sahillerinde huzur içinde sıcak bir ortamda Rusya için uzaktan çalışıyorlar.” Rus bloger’a göre kışın Türkiye’ye gelmenin nedenleri arasında kalabalık olamadan sakin sakin yeni yerler görmek. Rusya’da yaşamın Türkiye’ye göre biraz daha pahalı olması. Ve Türkiye’de daire kiralayarak uzun süreli ikamet izni almanın daha kolay olması önemli nedenler arasında.

Kiraları yükselttiler

Rus bloger’a diğer yandan de “göçmen Rus” sayısındaki artış, kiralık emlak fiyatlarını yükseltti. Ayrıca yabancı talebi yüzünden ülkede oturma izni alma kuyrukları da arttı. İzin normalde iki ila üç haftada alınırken, süreç iki ila üç aya kadar uzadı. İnsanlar vizelerin uzatılmasıyla ilgili sorunlar yaşıyor. Sorunlarımız da var: Anaokullarında neredeyse tüm çocuklar herkes Rus. Hatta kızımızın gittiği yuvayı, genelde sadece Rusça konuşulduğu için değiştirmek zorunda kaldık. Çocuğum Türkçe öğrenmeyecekti. Türkiye’ye kışı geçirmek için gelenler “Burada hayat daha güzel, daha eğlenceli” diye duygularını belirtiyorlar yazdı.