Turistler Benim Gibi Evden Çıkmadan Tuvalete Gitsin

1449

Yeni Zelanda, bir yandan pandemi ile bir yandan da ülkelerine gelen az sayıda turist ile mücadele ediyor. Yeni Zelanda Turizm Bakanı’nın yol kenarlarında ihtiyaç gideren turistlerle mücadele için ilginç bir önerisi var. Bakan, “Yabancı turistler benim gibi yapsınlar, evden çıkmadan tuvalete gitsinler!” diyor

Dünya Coronavirus ile başa çıkmaya çalışırken, bu alanda dünyanın örnek gösterdiği Yeni Zelanda çok farklı bir mücadeleye hazırlanıyor: Hükümet geçen hafta aldığı bir kararla “Adanın en güzel sahillerinde ve doğal alanlarda büyük ihtiyacını orta yere yapan turistlere göz açtırılmayacağını” açıkladı.

Vahşi ve çok iyi korunmuş bir doğaya sahip olan ülke, her yıl daha çok sayıda turist ağırlıyor. Ve vahşi kampçılık ve karavan turizmi de çok yaygın. Bu da turistlerin kara yollarının iki tarafını ve doğal alanları “tuvalet olarak kullanmasına” sebep oluyor. Bu durum tabii ki Yeni Zelanda halkını isyan ettiriyor. Pandemi sonrası uygulanacak turizm stratejilerini duyuran Turizm Bakanı Stuart Nash çoğu yabancı turistlerin bu “kötü alışkanlığının” doğal güzellikleriyle övünen Yeni Zelanda’nın “Yüzde 100 saf ve temiz” imajıyla ters düştüğünü söyledi.

Yılda 4 milyon turist

Yabancı misafirlerin “Yeni Zelanda’nın sürdürülebilir kalkınma imajına saygı göstermelerini beklediklerini ve yolların kenarına ve park alanlarına büyük ihtiyaçlarını yapmalarının Yeni Zelanda’ya uygun bir davranış olmadığını” söyleyen Nash, tuvaleti olmayan karavanların kiralanmasını yasaklayacaklarını da söyledi. Bakan turistlere bir de tavsiyede bulundu: “Yabancı turistler benim gibi yapsınlar, evden çıkmadan tuvalete gitsinler!”

Pandemi öncesi turizm, 4 milyon yabancı ziyaretçi ve 9,4 milyar Euro (yak. 10 trilyon TL) gelirle ülkenin en önemli gelir kaynaklarından biriydi.