Ya Aşı, Ya Karantina Dünya İçin Bir İşaret mi?

1424

Avustralya turistlerden aşı belgesi istemeye hazırlanıyor. Alınacak karara göre ülkeye  girecek turistlere iki seçenek sunmaya hazırlanıyorlar: Ya aşı, ya karantina.

Avustralya, turistlerden ya Covid aşısı olduklarına dair belge getirmelerini ya da karantinaya girmelerini istemeye hazırlanıyor. Avustralya Sağlık Bakan Yardımcısı Greg Hunt yaptığı açıklamada, Coronavirus aşısının piyasaya çıkmasından sonra uygulanacak önlemler hakkında henüz bir karar verilmediğini söylerken, ülkeye girecek turistlerden ya iki haftalık bir karantina ya da aşı belgesi istenmesinin düşünüldüğünü duyurdu.

Bu arada Avustralya ulusal havayolları Qantas’ın patronu Alan Joyce Channel Nine’da yaptığı açıklamada, yolculara aşı zorunluluğu getirmeye hazırlandıklarını duyurdu: “Uluslararası uçuşlarda kuralları değiştireceğiz ve gelen ve giden yolculara aşı zorunluluğu getireceğiz. Uçağa binebilmek için aşı olduklarına dair belge isteyeceğiz. İç seferlerde ise pandeminin seyrine göre hareket edeceğiz.” Bir ada devleti olan Avustralya virüse karşı en iyi korunan ülkelerden biri. 25 milyon nüfuslu ülkede pandeminin başlangıcından beri 27 bin 800 vaka görülürken ölü sayısı 907 kişi.