147’nci Tur da Sonuçlandı Bakan da Onayladı

1342

Çukurova Havalimanı Üstyapı Tesislerinin Yap-İşlet-Devret Modeli Çerçevesinde Yaptırılması, Havalimanının İşletilmesi ve Devri ihalesi Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından onaylandı

Adana ve Mersin’in ortak kullanacağı Çukurova Havalimanı Üstyapı Tesislerinin Yap-İşlet-Devret Modeli Çerçevesinde Yaptırılması, Havalimanının İşletilmesi ve Devri ihalesi 147’nci tur da nihayet sonuçlandı. İhaleyi, 297 milyon 100 in Euro + KDV’yi teklif eden Favori İşletmecilik A.Ş./ Yako Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş Ortak Girişimi kazandı.

DHMİ Konferans salonunda basın ve noter huzurunda gerçekleştirilen ihaleye, önemli havacılık projelerine imza atmış firmalar da büyük ilgi katıldı. İhaleye Favori İşletmecilik A.Ş./Yako Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş Ortak Girişimi, EMT İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş./ Ziver İnşaat Taah. Mad.Tur. Paz. San. Tic. A.Ş. Ortak Girişimi, RC Rönesans İnşaat Taahhüt A.Ş., IC İçtaş İnşaat ve Ticaret A.Ş., YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.,  TAV Havalimanları Holding A.Ş. katıldı.

Favori İşletmecilik A.Ş./Yako Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş Ortak Girişimi, kamuya açık, şeffaf, adil rekabet koşullarında gerçekleşen ihalede en yüksek teklifi verdi. Şirket verdiği teklif mektubunda 25 yıl işletme süresi karşılığında taahhüt ettiği yatırım tutarı yaklaşık olarak I’nci etapta 110 Milyon Euro, 2’nci  Etapta 20 Milyon Euro ve 3’ncü Etapta 25 Milyon Euro olmak üzere tüm etapların toplamı ise yaklaşık 155 milyon Euro

İhaleyi alan şirkete işletme süresinin ilk 12 yılı ile sınırlı olmak kaydıyla, ilk işletme yılında 2 milyon 353 bin 787 iç hat giden yolcu, 347 bin 374 dış hat giden yolcu sayısı garanti edildi. Taahhüt edilen yolcu sayısı üzerinden yapılacak garanti ödemeleri; belirtilen yolcu sayılarının altında bir gerçekleşme olduğu takdirde ödenecek olduğu, planlanan yatırım süresinin toplam 2,5 yıl olduğu belirtildi.