Japonlar Onay Verdi Akdeniz’de Işık Yandı

1531

MSC Cruises şirketi, Japonya’nın sağlık ve güvenlik kuralları için çok önemsediği ClassNK’dan onay sertifikası aldı. Buna göre kruvaziyer şirketinin Nisan 2021’de Japonya’da faaliyetlere yeniden başlamasına yönelik bir adım atıldı. Bu sertifika ağustos ayında Akdeniz’de kruvaziyer operasyonlarını başlatmanı da yolunu açtığı ileri sürüldü.

MSC Cruises’ın sağlık ve güvenlik protokolünün sertifikasyonu, hattın Japonya ana limanıyla yolculuklar için yerel sakinlere aralık ayında satış yapılmasının önünü açtı. Ayrıca da önümüzdeki sezon için hazırlanmak üzere ülkedeki limanlarla çalışmaya başlanılmasını sağlıyor.

MSC Cruises CEO’su Gianni Onorato, “Bu sertifikayı aldığımız için son derece mutluyuz.  Japonya’da bu temel uygunluk sertifikasını alan ilk uluslararası kruvaziyer hattı olmak sevidirici. Ağustos ayında Akdeniz’de kruvaziyer operasyonlarını başlatarak tüm küresel endüstrinin yolunu açan bir firma olacağız. Nisan 2021’e kadar Japonya operasyonlarımızı yeniden başlatabileceğimizden artık eminiz. Aldığımız bu sertifika güçlü ve sıkı uygulanan sağlık ve güvenlik protokolümüzün bir başka kanıtıdır” dedi.

ClassNK’nın İnovasyon ve Sürdürülebilirlik Departmanı Genel Müdürü Junichi Hirata da, “Bu MSC Cruises’ın 2021’in ilk yarısında Japonya’da kruvaziyer operasyonlarına devam etmesi için uzun vadeli bir planın ilk önemli adımıdır ve ve şimdi bu hedef doğrultusunda daha yakın bir şekilde çalışacağız” diye görüş açıkladı.

Yokohama Şehri Liman ve Liman Bürosu Genel Müdürü Hiroya Nakano da aynı fikirde olduğunu belirterek şunları belirti: “MSC Cruises’ın sağlık ve güvenlik kuralları için ClassNK’dan bu onay sertifikasını almış olması harika bir haber. Yokohama Limanı, 2021 baharında uluslararası yolculukların yeniden başlaması adına işbirliği yapmayı taahhüt ediyor.”

MSC Cruises ve Japonya liman otoritelerinin sağlık ve güvenlik işletim protokolleri, Japonya Okyanus Yolcu Gemisi Birliği olan JOPA tarafından oluşturulan yönergeleri izleyecektir.

2019’da denize indirilen MSC Bellissima, nisan, mayıs ve haziran 2021’de altı ile dokuz gecelik yolculuklar yapmak üzere ana liman olarak Yokohama Japonya’da konuşlandırılacak. Ayrıca, Ekim ve Kasım 2021’de ülkede faaliyet göstermesi planlanıyor.

Bu arada Avrupa sınıflandırma kurumu RINA, geçtiğimiz ay, hali hazırda Akdeniz’de faaliyet gösteren hattın amiral gemisi MSC Grandiosa için MSC Cruises’a biyogüvenli gemi sertifiikasını verdi. Protokolün iki önemli Avrupalı otoritenin rehberliğiyle uyumlu olduğunun doğrulanması, MSC Cruises’ın Akdeniz’deki operasyonlarının Ağustos ayında yeniden başlatılmasına olanak tanıyan sürecin önemli bir parçası oldu