Milletler Birleşince’nin Türkiye Prömiyeri Festivalde

2669

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2020 Syffevde 1-6 Aralık arasında yapılıyor. Festivalin açılışı filmi olarak da “Milletler Birleşince Acil Durumlar İçin Acil Çözümler” filmi gösteriliyor. Film 1 Aralık 2020 tarihinde saat 11.00’de izleyiciyle buluşuyor. Festival çevrimiçi düzenleniyor.

Birleşmiş Milletler’in (BM) kuruluşunun 75’nci yılı nedeniyle yayınlanan film, COVID-19’un yıllar boyunca kaydedilen ilerlemeyi tehdit ettiği bir zamanda, daha iyi bir dünya kurmak için ihtiyaç duyulan eylemleri ortaya koyuyor. Birleşmiş Milletler, Project Everyone ve 72 Films tarafından hazırlanan ve türünün ilk örneği olan “Milletler Birleşince: Acil Durumlar İçin Acil Çözümler” (Nations United: Urgent Solutions for Urgent Times), Türkiye’de ilk kez gösteriliyor.

Filmin dünya prömiyeri 19 Eylül’de BM YouTube kanalında yapılmıştı. Film Covid19’dan yoksulluk, eşitsizlik, toplumsal cinsiyet eşitsizliği, iklim değişikliği, adalet ve insan haklarına kadar dünyanın en büyük sorunlarını çözümlemek için neler yapılması gerektiğini ortaya koyuyor. Yayın aynı zamanda BM’nin 75’inci yılı ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın 5’inci yılını anıyor. Film yaşadığımız küresel krizde, içinde bulunduğumuz zamanları, gezegenimizin karşı karşıya olduğu çok sayıda kritik değişim noktasını ve önümüzdeki on yılda dünyamızı dönüştürebilecek eylemleri dinamik biçimde irdeliyor. Filmin yapımcılığını 72 Films, yazar ve yönetmenliğini ise, BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Savunucusu Richard Curtis üstlendi. Filmde yer alanlar söyle: Eğitim savunucusu ve BM Barış Elçisi Malala Yousafzai gibi önde gelen aktivistler; BM İyi Niyet Elçileri Don Cheadle (UNEP) ve Michelle Yeoh (UNDP); Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Savunucusu ve UNESCO Barış Elçisi Forest Whitaker, aktör ve kadın hakları aktivisti Thandie Newton Obe, Eğitim Teknolojileri Profesörü Sugata Mitra, Grammy adayı şarkıcı Burna Boy’un özel dinletisi, defalarca Grammy ödülü kazanmış sanatçı Beyoncé’nin daha önce BM için söylediği şarkının yeni bir versiyonu, BM Genel Sekreteri António Guterres ve BM Genel Sekreter Vekili Amina Mohammed. Julia Roberts ise, radyo yayınına ve gösterinin podcast versiyonuna ev sahipliği yaptı.

Dünyamızı kökten değiştiren küresel salgın döneminde, “Milletler Birleşince: Acil Durumlar İçin Acil Çözümler”, olgular ve çözümlere odaklanması, gerçek değişim yaratacak kanıt temelli eylemin gerekli olduğunu benimsemesiyle, diğer öykülerden ayrılıyor. Borç hafifletme, fosil yakıt sübvansiyonlarını sona erdirme, sağlık hizmetlerine evrensel erişim, nitelikli eğitim ve dijital mali güçlenme gibi alanları kapsayan yayın, daha iyi bir dünya kurmak için yapılması gereken acil ve sonuç getirici eylemleri ortaya koyuyor.

Festival www.surdurulebiliryasam.net  Adresinden Türkiye’nin her yerinden izlene bilinecek.

Önceki İçerikJaponlar Onay Verdi Akdeniz’de Işık Yandı
Sonraki İçerik8.5 Milyon Turist İstanbul’dan Vazgeçti
Avatar
Cahit Akyol, CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinin Ajans Başkanı ve kurucusu, turizm haberlerin yer aldığı www.turizmmuhabiri.com adlı haber sitesinin de kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni’dir. 35 yıllık Hürriyet Gazetesi muhabirliği geçmişi olan Akyol yayıncılık hakkındaki engin bilgisi ve onlarca yıllık tecrübesi ile meslek hayatı boyunca sayısız haber,  röportaj ve seri yazılara imza atmış, halen de sektörün içinden olan bir gazetecidir. Akyol, tecrübeli gazetecilerden oluşan kadrosu ile CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinde farklı sektörlerdeki firmalara, kişiye özel PR hizmeti sağlar. CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı’nda, marka yönetimi ve “butik tarzda” halkla ilişkiler hizmetlerini yönetir. Şirketinde özellikle marka, hedef çalışması,  projelendirme, konsept geliştirme ve uygulama, kurumsal mesajlar, ürün odaklı mesajlar ve tabii ki, medya ilişkileri konusunda yetkindir. Şirketinin faaliyet alanları, yayıncılık, iletişim danışmanlığı ve halkla ilişkiler ve organizasyondur.