Giyilebilir Sanat

2424

Ressam Ergin İnan’ın resimleri Hatice Gökçe’nin tasarımlarıyla hayata geçti. Ortaya tuvalde biriken bir sanat deneyiminin, bedeni kaplayan kalıplara sığdığı bir koleksiyon çıktı.

İlginç sergi Ankara’da Canvas Art Gallery’de 4 Aralık- 4 Ocak tarihlerinde sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Özel koleksiyonda 30’un üzerinde tasarım bulunuyor. Ressam Ergin İnan’ın resmettiği Hatice Gökçe’nin ipek kumaşa yansıttığı koleksiyon moda ve sanatın eşsiz birleşimini ortaya çıkıyor. Tuvallerdeki resimlerin, erkek ve kadınlar için üretildiği giysiler sofistike moda zevkini de yansıtıyor. Renklerin ahengi ve teması ile de dikkat çeken ürünler beğeni topluyor.

Hatice Gökçe, Canvas Art Fashion adını verdiği koleksiyonunda tuvalde biriken bir sanat deneyimini, bedeni kaplayan kalıplara yansıttığını belirtiyor. İnan’ın tablolarını referans alan Gökçe, 60’lardan beri süregiden “giyilebilir sanat” kavramına “buralı” bir karşılık verirken resim çerçevesine bu sefer kendi kumaşını geriyor. Ergin İnan’ın eserlerinde bulunan yusufçuk imgesi Hatice Gökçe’nin ipek kumaşlarında hayat buluyor. Ergin İnan’ın Mevlana’nın Mesnevisinden esinlenerek tuvaline yansıttığı eski yazı alıntıları Hatice Gökçe’nin kumaşında sanat ve modayı harmanlıyor. Sergiyi pandemi nedeniyle ziyaret edemeyen sanat tutkunların da koleksiyonu www.canvasartfashion.com adresinden incelemek mümkün