Otel Müşterileri Dijital Hizmeti Sevdi

1445

Pandemi ile birlikte tatil anlayışları da değişti. Temassız tatil prosedürlerinin zorunlu hale gelmesi ve yeni alınan tedbirler ile birlikte otel müşterilerine dijital olarak sunulan hizmetlere de ilgi arttı.

Akka Hotels Satış ve Pazarlama Yöneticisi Ömer Çakır, temasın en aza indirilmesini sağladığı için, müşterilerin neredeyse tüm taleplerini mobil uygulamaları aracılığıyla iletmeyi tercih ettiklerini belirtti.

Mobil uygulamaları sayesinde yaz sezonu boyunca müşteri memnuniyeti anlamında olumlu bir geri dönüş aldıklarını belirten Ömer Çakır “ Şu anda 14 bin kişi mobil uygulamamızı kullanıyor. Misafirlerimiz, güvenli ve temassız bir tatil imkanı sunduğu için dijital hizmetlerimize büyük ilgi gösteriyor. Otelimizde konaklayan misafirlerin, neredeyse bütün taleplerini mobil uygulama aracılığıyla bize iletiyorlar. Ana restoranımızda rezervasyonla hizmet veriyoruz. Kafe ve restoranlarımıza QR Kodlar yerleştirdik. Bu kodlar sayesinde misafirlerimizin tüm menülere hızlıca ulaşım sağlıyor. Yaz sezonunda uygulama üzerinden 40 binin üzerinde rezervasyon aldık. Bu anlamda öncü tesislerden biriyiz” dedi.