Fransızlar Bisikletle Gitti Karavanla Döndü

1470

Tandem bisikletleriyle geçen yıl Fransa’dan Moğolistan’a doğru yola çıkan ve ülkemizden geçen Fransız çift, Nina Duczmalewska ile Hugo Pacou, koronavirüs salgını nedeniyle yarı yoldan ülkelerine geri döndü. Ama ülkelerine dönüşleri tandemle değil karavanla oldu.

Geçtiğimiz yıl tandem bisikletleriyle Moğolistan’a doğru yola çıkan Fransız arkadaşlar Nina Duczmalewska ile Hugo Pacou’nun macerası salgın nedeniyle Gürcistan’da sona erdi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında ülkelerin sınır kapılarını kapanması üzerine yaklaşık 10 yıldır Gürcistan’da mahsur kalan iki kafadar, mucize eseri buldukları bir karavanla Türkiye üzerinden ülkeleri Fransa’ya doğru yola koyuldu. Salgın çıktığında birçok ülkenin sert tedbirler almaya başladığını söyleyen Nina Duczmalewska, “Geri dönmeye karar verdiğimizde bisikletle geri dönmek istemedik. Koronavirüs salgınından dolayı korktuk açıkçası. Karavan bulabiliriz düşüncesiyle internet sitelerinde karavan bulduk. Şanslıyız ki Çekya’dan bir kişi, karavanıyla dünyayı gezerken Gürcistan’da salgına yakalanmış. O da karavanını orada bırakıp ülkesine uçmuş. O da bizim Facebook’taki gönderimizi gördüğünde sevinmiş. Biz şimdi onun karavanıyla Fransa’ya gideceğiz. O da Fransa’ya uçakla gelip, karavanını alıp ülkesine geri dönecek” dedi.

Maceraperest Fransızlar, Moğolistan’a giderken Lüleburgaz’da konakladıklarını ve dönüşlerinde yine uğradıklarını belirttiler. Lüleburgaz da Yıldızlar Bisiklet Akademisi’ni ziyaret eden çift, “Biz bisiklet meraklılarını hayran bırakan bir yer. Çok ilgimizi çekti. Giderken fazla zamanımız yoktu iyice gezemedik. Dönüşte özellikle Lüleburgaz’a uğradık. Keşke her kentte böyle bisiklet ile ilginç yerler olsa” dediler.”

Türkiye’de geçirdikleri süre içerisinde çok sayıda insanla ve kültürle tanıştıklarını kaydeden Hugo Pacou ise, “Açıkçası çok şaşırdık. Türkiye de insanlar hiç tanımadıkları, tamamen yabancı bir ülkeden gelen insanlara bu kadar sıcakkanlı davranmaları bizi mutlu etti. Yemekleriniz ise tek kelimeyle mükemmel. Pandemi sonrasında tatile çıkacağımız da geleceğiz” dedi.   HABER: Jale ÖZDOĞAN