Amerikalı “Sülün Osman” Ay’da Arsa Satıyor

1522

Lunarembassy isimli bir şirket, gezegenimizin uydusu olan Ay’da arsa satışı yaptığını duyurdu. Şirket Akre başına (4 bin metrekare ölçü birimi) için 25 dolar talep ediyor. Ve milyonlarca kişiye arsa sattığını ileri sürüyor.

Independent’ta yer alan habere göre, kendisine “Ay Elçiliği” ismini veren Lunarembassy şirketin sahibi Dennis Hope İnternet sitesi üzerinden yapılan satış ile milyonlarca kişiyi arsa sahibi yaptığını öne sürerken Ay’daki arsa satışının yasalara uygun olduğunu iddia ediyor.

Fotoğraflar: Senih GURMEN

Öte yandan uluslararası anlaşmalara bakıldığında herhangi bir ülke veya şirketin Ay’da arsa satışı yapamayacağı yazıyor. Çünkü 1967’de imzalanan Birleşmiş Milletler (BM) anlaşması, hiçbir ülkenin Ay da dahil olmak üzere gök cisimlerinin herhangi bir bölümüne sahip olamayacağını belirtiyor. Uzayda nükleer silahlanma endişesiyle yapılan söz konusu anlaşma metninin altında yüzden fazla ülkenin imzası bulunuyor. Ancak bu anlaşmaya rağmen şirket, müşterilerini uzayda toprak sahibi yapacağı iddiasında. Kaynak: NTV