Bodrum’un Hedefi 1 Milyar Dolar

1428

Bodrum Tanıtma Vakfı, 2021 yılı için planladıkları aksiyon planı ile 1,5 milyon olan turist sayısını 2,5 milyona çıkartmayı ve gelirlerin de 1 Milyar dolara arttırmayı hedefliyor.

Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV) Genel Sekreteri Serkan Ceylan 2021 yılı için vakıf olarak hedeflerini açıkladı. Ceylan’ın açıklaması şöyle;

Serkan Ceylan

Tarihi alanlara sahip çıkılması, ıslah ve restore edilmesi BOTAV’ın hedefleri arasında olduğuna vurgu yapan Serkan Ceylan sözlerini söyle sürdürdü; “Binlerce yıllık tarihi mekânlar müzelere dönüştürülmek ve hikâyeleri ile gelen misafirlere yeni deneyimler yaşatmak üzere hazırlanıyor. Bodrum markasının en büyük önceliği tanıtılmak değil doğru anlatılmaktır. Bodrum’u 3 bin 500 yıldır mutluluğun adresi yapan şey bu yarımada da yaşayan insanların sıcaklığı, bir misafir ağırlamanın verdiği kalpten hizmet anlayışı ve bu coğrafyanın ikliminin verdiği huzurdur. Bu tespitleri bir araya getirdiğimizde tanıtım faaliyetlerin de insan faktörünü öne çıkararak yaşayan bir şehir için doğru ve gerçek hikayeleri bir araya getirip bu güzel hikayeleri tüm dünya ile paylaşmak ana stratejimiz olacaktır.”

“Bodrum Tanıtma Vakfı olarak 2020 yılında, pandemi dönemini bir fırsata dönüştürmeye çalıştık. 2021 yılı bu çalışmalarının somut meyvelerini toplamayı hedefliyoruz. Özellikle tamamen vakfımız bünyesinde ve kontrolünde geliştirilmekte olan “VisitBodrum” alt yapısının Bodrum’un turizm sektörüne yönelik ürün çeşitliliğini arttırmak ve bu ürünlerin doğrudan son tüketiciye ulaştırılması konusunda büyük bir görev üstleneceğine inanıyoruz. 2021 yılında birçok müze, park ve sürprizler Vakfımızın iktisadi işletmesi bünyesinde ilk kez yer alarak tanıtımı doğrudan misafirlerimiz ile buluşturacak. Yapılan çalışmalar ile turizm ve tarım iş birliği ile üretimin artması ve aynı zamanda Agro-Turizm ile yeni bir alanın açılması hedefleniyor. Turizm tesisleri kendi bünyelerinde zeytin ve zeytinyağına sahip çıkmaya başlayarak bu önemli adıma destek veriyor. Tarımsal arazilerde üretimin günümüz şartlarına uygun ve yerel ürünlerin ekimi desteklenerek, bodrum mandalinası, üzüm ve benzeri ürünlerin dışında aroma terapi ürünlerinin de üretilmesi planlanıyor.”