Ayçiçeği Kartın Varsa İstanbul Havalimanında Korkma

1438

Erişilebilir havalimanı olma hedefiyle çalışmalarını sürdüren İstanbul Havalimanı Otizm, Serebral Palsi, Görme Engeli, Hareket Kısıtlılığı gibi farklı zorluklar yaşayan bireylerle, havalimanı süreçlerini terminal giriş kapısından uçuş kapısına kadar yardımcı olunması amacı ile yeni uygulamaları Dünya Engelliler Günü’nde hayata geçirdi. Bunlardan birisi de yakaya takılan “Ayçiçeği Kartı.”

İstanbul Havalimanı dışarıdan fark edilemeyen ancak günlük süreçlerde güçlükler yaşayan misafirleri için de hizmet kapsamı genişletildi. Demans, otizm, konuşma güçlüğü, okuma güçlüğü görünmeyen bir engele sahip bireyin yaşadığı güçlükler anlaşılamadığı için havalimanı süreçleri bu kişiler için daha zorlu bir mücadele haline gelebiliyordu.

Ancak havalimanında “Ayçiçeği yaka kartı” uygulaması ile birçok sorun çözüldü. . Bu kartı yakasına takan kişiler havalimanı çalışanları tarafından görünür oluyor. Çalışanların onların farkına varması ve onlara karşı hassasiyetle yaklaşması sağlanıyor. Görünmeyen engelliliğe farkındalık ve hassasiyetin arttırılması amacıyla İngiltere’de, Londra Heathrow Havalimanı’nda başlayan Ayçiçeği Yaka Kartı Uygulaması, İstanbul Havalimanı’nda da uygulanıyor. Tekerlekli sandalye, baston vb. aparatlar ile havalimanını kullanan yolcular olması durumunda çalışanlar bu kişilere hassasiyetle yaklaşıyor. İGA çalışanları, aldıkları eğitimle Ayçiçeği yaka kartı takmış olan bireylerin daha fazla desteğe ve süreçlerde daha fazla zaman tanınmasına ihtiyaçları olabileceğini biliyor. İstanbul Havalimanı’nda bulunan danışmalardan bir form doldurularak, herhangi bir sağlık raporu göstermeden alınabilen Ayçiçeği yaka kartı diğer uçuşlarda da kullanılabiliyor.

Kalabalığa, sese daha duyarlı olan otizm gibi farklılıklara sahip misafirlerin havalimanı deneyimini kolaylaştırabilmek adına İstanbul Havalimanı, Otizmli bireyler için özelleştirilen Havalimanı Rehberi’ni havalimanı süreçlerini fotoğraflarla anlatıyor ve bu uygulamayı misafirlerinin hizmetine sunuyor.

İstanbul Havalimanı’nda sese, kalabalığa duyarlı olan, daha sakin bir alana ihtiyaç duyabilen Otizm, Down Sendromu ya da Serebral Palsi’li misafirlerin havalimanı süreçlerini kolaylaştırmak adına Çok Özel Misafir Kartı Uygulaması mevcut. Özel misafirler bu kart ile İstanbul Havalimanı’nda biri iç, biri dış hatlarda olmak üzere iki tane bulunan çok özel yolcu odalarına giriş yapabiliyor, belli bir rota üzerinde ilerleyen buggylerden de ücretsiz olarak yararlanıyor. Bu odalarda uçuş öncesi keyifli zaman geçirebilecek dinlenme alanları, özellikle çocuklara yönelik oyuncaklar, televizyonda çizgi film gösterimi ve uçuş bilgi ekranları bulunuyor. Bunların yanında herhangi bir kriz durumunda kullanılmak üzere duvarları yumuşak zeminle kaplanan küçük sessiz odalar da bu özel alanın içinde yer alıyor.

Erişilebilir seyahat deneyimi otoparktan başlıyor

Otoparkta her kat ve otopark bölgesinde giriş kapılarına ve asansörlere yakın konumda engelli araç park yerleri bulunuyor. Otoparkta her tuvalet bölgesinde erişilebilir tuvaletler yer alıyor. Havalimanı girişinde giden yolcu katında 1-3 ve 7 numaralı giriş kapılarının karşısında bulunan engelli yolcu indirme-bindirme noktaları ile yolcuların erişilebilir kapılara yakın noktalardan araçtan indirilmelerine olanak sağlanıyor. Havalimanı giriş kapıları öncesinde bulunan asistan çağrı telefonları ile havayollarından asistanlık hizmeti talep eden yolcuların terminale girmeden bu hizmeti alabilmelerine olanak sağlanıyor. Havayollarına giriş kapısında ulaşan yolcular asistanlık hizmetini giriş kapısında bulunan bankta dinlenerek bekleyebiliyor.

Beyaz baston kullanan görme engelli yolcular için giden yolcu katında 1-3 ve 7 numaralı giriş kapılarına giden kaldırımdan danışma noktalarına; gelen yolcu katı karşılama noktalarından toplu ulaşım bölgesi ve taksi bekleme alanına hissedilebilir yüzey uygulaması bulunuyor. Giriş kapılarında başlayan kılavuz yollar güvenlik noktalarında engelli yolcu öncelikli geçişlerden geçerek yolculara güvenlik noktasında da kesintisiz bir hizmet sunuluyor.

Giden yolcu katı check-in bölgesinde B ve M check-in adalarında özel gereksinimli yolcular için 2 adet ‘özel yolcu hizmet noktası’ bulunuyor. Check-in’den önce daha sakin bir alana ihtiyacı olan, elektrikli tekerlekli sandalyesini şarj etmek isteyen yolcular kapı öncesindeki telefonu kullanarak bu odalardan faydalanıyor. Oda içinde protezini çıkarıp uçak altına vermek isteyen yolcular için de kapalı bir alan ve yolcuların stressiz bir şekilde check-in zamanını beklemelerine yardımcı olacak olan uçuş bilgi ekranları bulunuyor. Danışma noktalarında, işitme cihazı kullanan yolculara indüksiyon döngü sistemleriyle destek oluyor, işitme güçlüğü yaşayan ve işitme cihazı kullanan yolcular için terminaldeki tüm asansörlerde, danışma masasında indüksiyon döngü sistemi var.

Havalimanı terminalinde bulunan dijital danışma kioskları ile yolculara hizmet, mekân sorgulama, uçuş bilgi alma ve rota çizme desteği sunulurken, yolcular bir temsilciye bağlanarak sesli ve görüntülü canlı destek alabiliyorlar. 23 farklı noktada bulunan dijital danışma kiosklarında Türkçe ve İngilizce dışında Türkçe işaret dili ile de canlı destek hizmeti sağlanıyor.

Görme güçlüğü yaşayan yolcular için gelen ve giden yolcu katı terminal girişine yakın noktalardaki danışmalarda, kat bilgilerini, katta verilen hizmetleri içeren Braille alfabeli panolar bulunuyor. Bunlar beraber asansörlerdeki kat bilgilendirme tabelalarında ve tuvalet tabelalarında da Braille alfabesi yolculara sunuluyor. Kovid-19 pandemisi ile birlikte özel yolcularını düşünen İstanbul Havalimanı, maske takma, sosyal mesafeyi koruma gibi uyarıları havalimanı ekranlarından işaret diliyle gösteriyor.

İç hatlarda bulunan hissedilebilir “Erişilebilir Rota” ile, beyaz bastonlu görme yetisi olmayan misafirler danışma noktalarından uçuş kapılarına kadar engelsiz bir şekilde ulaşabiliyor. Erişilebilir Rota’nın yanında İstanbul Airport mobil uygulamasında geliştirilen erişilebilir iç mekân navigasyonu ile telefonunu sesli asistan özelliğiyle kullanan misafirler istedikleri mekâna bağımsızca ulaşabiliyor. Misafirler uçuş kapılarına ya da aradıkları mekâna rota çizdirebiliyor, rotayı sesli yönlendirmelerle takip edebiliyor, bulundukları konumu öğrenebiliyor ve ‘etrafımda ne var’ özelliği ile telefonlarını tuttukları yönde ne olduğu hakkında bilgi alabiliyorlar.

Her tuvalet bölgesinde bulunan erişilebilir tuvaletlerin yanında giden yolcu katı iç hat ve dış hat bölgelerinde yüksekliği ayarlanabilir yatak ünitesi bulunan yetişkin alt değiştirme odaları yatarak alt değişimi ihtiyacı duyan yolculara hizmet veriyor. İstanbul Havalimanı’nda, bagaj alım noktasında da engelliler için uygulamalar mevcut. Bagaj bantları etrafında ayrılan öncelikli bagaj bekleme alanlarıyla engelli misafirler için daha sakin bir alanda bagajları bekleme imkânı sağlanıyor.