Tele-çalışmayı seven şirketler iş seyahatlerinden vazgeçiyor

1510

60 ülkede 1000’den fazla özel ve kamu şirketinin üye olduğu Conference Board ile Avrupa Birliği’nin 50 sanayi devini bir araya getiren European Round Table’ın (ERT) araştırmasına göre, ABD ve Avrupa merkezli uluslararası şirketler “video-konferansın giderek daha etkili kullanılması” sebebiyle, Covid sonrası iş gezilerini ve özellikle de uçak yolculuklarını kısıtlamaya hazırlanıyor.

Geçen hafta yapılan bir ankete cevap veren şirket patronları seyahat bütçelerinde ciddi kesintiler öngördüklerini söyledi. Inditex, Ferrovial, Coca Cola, Microsoft ve Vodafone gibi dünya devlerinin yöneticilerinin katıldığı ankete göre, şirketlerin yüzde 25’i uçakla yapılacak iş gezilerinin yüzde 25 azalacağını öngörürken, 27’si en az yüzde 50 kesintiye hazırlanıyor.

Aynı yöneticiler Covid-sonrasında video-konferans ve tele-çalışmanın ‘patlama yapacağını’ ve büroların küçüleceğini düşünüyorlar. Ancak uluslararası şirket yöneticileri 2021’in ilk yarısı için çok iyimser değil. Çoğu ekonomide çok sınırlı bir iyileşme olacağını hatta durgunluğun süreceğini öngörüyor.