Dün Kaldırımda Yatıyorlardı Şimdi Lüks Otelde

1450

Paris’teki bir otele, pandemi nedeniyle müşteri olarak kimse gelmeyince, otel kapılarını sokaklarda yatan evsiz insanlara açtı. Otelin odaları, evsizler için çalışan bir yardım kuruluşuna devredildi. Lüks odaların yeni müşterileri evsiz insanlar. Hem de 1 yıl süre ile.

Fransa’nın başkenti Paris’teki Hotel Avenir Montmartre, Eyfel Kulesi ve Sacre Coeur Kilisesi manzaralı bir otel. Geçtiğimiz ocak-şubat ayına kadar boş odaların her zaman bulunmasının pek olası olmadığı  Paris şehir otellerinden birisiydi. Restoranında leziz Fransız mutfağının yemeklerinin sunulduğu, barında, lobisinde şen kahkahaları yükseldiği cıvıl, cıvıl bir atmosfere sahipti.

Ancak dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi ile otel hayalet bir binaya dönüştü. Salgın ile birlikte boş kalan otelin odalarına kilit vuruldu. Otel yönetimi bu durum üzerine bir değerlendirme yaptı ve oteli bir yardım kuruluşu olan Emmaus Solidarite’ye 1 yıllığına geçici olarak devretme kararı aldı.

Reuters’ta yer alan habere göre bu karar Emmaus Solidarite, yetkililerini sevindirdi. Hemen kurumun envanterleri incelendi ve otelin odaları için kadrolar oluşturuldu. Paris sokaklarında  yağmurda, soğukta kaldırımlarında yatan evsizlere haber verildi ve  otelin yeni konukları odalara yerleşti. Otel evsizlere barınak olmasının yanı sıra, onların ekonomik ve sosyal sorunlarına çare bulabilecekleri bir merkez haline getirildi.

Evsizlik döngüsü kırılacak

Emmaus’un genel müdürü Bruno Morel, birçok evsizin sokakta yaşamaktan ve bunun getirdiği travmadan kaynaklanan fiziksel veya zihinsel hastalıkları olduğunu, hayır kurumunun, evsizlik döngüsünü kırmalarına yardımcı olmayı amaçladığını söyledi.