İhracat THY’nin Kanatlarında Yükselecek

1426

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türk Hava Yolları ile indirimli hava kargo taşımacılığına yönelik önemli bir iş birliği anlaşması imzaladı. İş birliği ile THY’nin lojistik markası Turkish Cargo, 22 ülkede 28 destinasyonda Türk ihraç ürünlerinin hava kargo ile taşınmasında yüzde 30’a varan indirim uygulayacak. Anlaşma ile toplam 5 milyar doların üzerinde ek ihracat gelirine ulaşılabileceği belirtildi.

İş birliği anlaşmasıyla ilgili yapılan protokol töreni TİM Dış Ticaret Kompleksi Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonunda, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle ve Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın katılımıyla gerçekleşti.

Toplantının açılış konuşmasını Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yaptı. Bakan Karaismailoğlu, “Bilindiği gibi ülkemiz, coğrafi bakımdan üç kıtanın ortasındaki kilit konumuyla, gelişmiş pazarlarla gelişmekte olan pazarlar arasındaki uçuş rotaları üzerinde yer almaktadır. 1,6 milyar insanın yaşadığı, 39 trilyon 410 milyar dolar GSMH ve 8 trilyon dolar ticaret hacmine sahip 67 ülkeye, en fazla 4 saat uçuş mesafesinde olmak gibi coğrafi üstünlüğe sahibiz. THY’de son 18 yılda da bir dünya markası haline getirerek, uçtuğu rotaların kapsamını genişleterek ve havaalanlarının sayısını 26’den 56’ya çıkararak önemli bir yol kat ettik. Yeni İpek Yolu’nun, Afrika-Avrupa-Asya üçgeninde odaklanmaya başlayan ekonomik gücün bize getirdiği fırsatlara hazır olmalı ve en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. TİM ile THY arasında hayata geçecek bu iş birliği protokolünü ülkemizin ekonomik hedefleri açısından çok önemli buluyorum. IATA’nın raporlarında 2020 yılında hava kargo gelirlerinin 110,8 milyar dolara ulaşacağı öngörülmektedir. 2019 yılında 102,4 milyar dolar olarak kayıtlara geçen gelirler göz önüne alındığında, hava kargonun geçmiş yıllara göre toplam sektör içerisindeki payının iki kat artarak yüzde 26 oranında yükseleceği tahmin edilmektedir. Bu çerçevede Turkish Cargo’nun, dünyanın bir numaralı hava kargo markası olması önünde hiçbir engel kalmayacaktır” dedi.

İhracat takım işi

61 ihracatçı birliği, 27 sektörü ile 100 bin ihracatçının Türkiye’deki tek çatı kuruluşu olan TİM’in, Başkanı İsmail Gülle de, sınırların kapandığı, pandeminin en zorlu anlarında, Turkish Cargo’nun, Türk ürünlerini sayısız destinasyona güvenli ve hızlı şekilde teslim ederek ihracat ailesinin yanında olduğunu söyledi. Gülle, “Pandemi etkisinin en yoğun hissedildiği Mayıs ayında, Hava yolu ile ihracatın payı yüzde 10’u aştı. Bu protokolle de, Hava yoluyla ihracatın payını çok daha yukarılara taşıyacağız. Çünkü ihracat bir takım işi. İhracatçının aldığı her sipariş, finansmanıyla, üretimiyle, pazarlamasıyla, lojistiğiyle organizasyon gerektiren ciddi bir süreç. Turkish Cargo da, küresel salgının en zorlu döneminde ihracatın lojistik yükünü başarıyla sırtlayarak “Güvenilir Tedarikçi Liman Türkiye” algısına da önemli bir destek verdi. 2-3 gün içinde dünyanın bir ucuna ürünlerimizi güvenle ihraç ediyoruz. TİM-THY işbirliğiyle beraber, Turkish Cargo; ABD, Avusturya, Azerbaycan, Bangladeş, Belçika, Çin, Hindistan, Hong Kong, İsveç, Katar, Kırgızistan, Kuveyt, Lübnan, Malezya, Mısır, Norveç, Pakistan, Sri Lanka, Tunus, Tayland, Ürdün ve Vietnam’daki 28 destinasyona, Türk ihraç ürünlerinin hava kargo ile taşınmasında, yüzde 10 ila yüzde 30 indirim uygulayacak. Türkiye ihracatla yükselecek, ihracat da Türk Hava Yolları’nın kanatlarında yükselecek” diye duygularını açıkladı.

Yüzde 105’e varan ihracat artışı sağlandı

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ise, TİM iş birliğiyle, Türkiye’nin ihracat seferberliği kapsamında Turkish Cargo olarak yeni ihracat teşvik kampanyasını açıklamaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Aycı şunları söyledi: “Geçtiğimiz üç yıl içerisinde ihracat meclislerimiz ile gerçekleştirdiğimiz muhtelif kampanya çalışmalarımız sonucunda ürün bazında toplamda yüzde 40’tan yüzde 105’e varan ihracat artışları sağlanmıştır. Turkish Cargo olarak aynı yolcuda olduğu gibi kargoda da dünyanın en çok noktasına uçan hava kargo markasıyız. Yolcu uçakları ile yapılan kargo taşımacılığının yanı sıra kargo uçakları ile ulaştığımız destinasyon sayısını geçtiğimiz dört yıl içerisinde 55 noktadan tam 95 noktaya çıkardık. Türk Hava Yolları’nın, dünyada bir benzeri olmayan eşsiz yolcu ve kargo network’ünün sunduğu büyük avantajı kullanarak; Türk ihracatçısının ürettiği katma değerli ürünleri dünyanın dört bir yanına ulaştırarak pazar çeşitliliğine katkı sağlamaya ve uluslararası arenada Türk iş dünyasına rekabet avantajı kazandırmaya devam ediyoruz. Toplam 28 destinasyonda Mart sonuna kadar toplam 75 bin tonluk kapasiteyi yüzde 10 ile yüzde 30 arasında değişen indirim oranlarıyla ihracatçılarımızın hizmetine sunuyoruz” dedi.