Aşı Uçuşlarda Zorunlu Olmalı mı?

1420

Corona virüs aşılarının onay almasına ve ülkelere doğru yola çıkmaya başlaması ile birlikte aşıların havayolu seyahatlerindeki zorunlu olup olmaması da tartışma konusu oldu.

Voice Of America’nın (VOA) haberine göre, dünya genelindeki havaalanlarını temsil eden Uluslararası Havaalanları Konseyi, birçok havayolu tarafından yapılan test ya da aşı zorunluluğu arasında tercih yapmalarına izin verilmesi çağrısına katıldı. Uçuş öncesi aşı olma zorunluluğunun sektöre karantina uygulamaları kadar zarar vermesinden endişe edildiği belirtildi. Bu tartışmayı da Avustralya’nın Qantas Havayolları başlattı. Geçtiğimiz hafta yolcuların Corona virüsü aşısı olmasının uluslararası uçuşlarında zorunlu olacağını açıklayan şirket Avustralya yurtdışından gelen yolcuların da aşı olması gerektiğini, aksi halde otellerde karantinada tutulacaklarını açıkladı.

Bu arada birçok havayolu şirketi ve havaalanı, aşı uygulamasının dünya genelinde yaygınlaşmasından önce aşı olmayı bekleyenlerin uçuşlara alınmamasının havacılık piyasasını olumsuz yönde etkileyeceği fikrini savundu. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği IATA, geçen hafta sektör için yaptığı finansal öngörüsünü Corona virüsü salgınının ikinci dalgasının Avrupa ve Amerika’da vakaları arttırmasının ardından aşağıya çekmişti. IATA, havayolu taşımacılığında aşıyı zorunlu kılmanın küresel düzeyde mümkün olmayacağı görüşünde.

IATA Genel Başkanı Alexandre de Juniac, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada sistematik test uygulamasının sınırların açılmasında aşıdan daha önemli olduğunu söyledi. Bazı uzmanlar da aşının zorunlu tutulmasının aşı stokların yetersiz olması nedeniyle zor olduğu görüşünde. Amerikalı salgın hastalık uzmanı Dr. David Freedman, İngiltere’nin karantina sürelerini azaltmak için testleri kullanma uygulamasına başka ülkelerin de katılabileceği görüşünde.

Birmingham Alabama Üniversitesi profesörü Freedman, uçmak isteyen herkesin aşılanmasının yıllar alabileceğini söyledi. Freedman, aşının zorunlu kılınması konusunda bir diğer sorunun da aşıların kalitesi arasındaki farklılık olacağını belirtti.