Biz Adalar’da Yasakladık Roma Belediyesi Beceremedi

1751

İstanbul’un incisi Adalar’da fayton krizi İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamen ortadan kaldırılıp atlar kurtarılırken İtalya’nın Roma kenti Belediyesi fayton sorununa tamamen çözemedi. Faytonlara ancak kısmi yasaklar kondu. Belediyenin kararında faytonlar sadece motorlu taşıtlarla aynı yollarda kullanılamayacak. Artık parklarda günde 7 saat çalışabilecek. Hava sıcaklığı 30 derecenin üzerine çıkarsa çalıştırılamayacak. Kurallara uymayanlara 500 Euro’ya kadar para cezası, ruhsat iptali gibi yaptırımlar var.

Cahit AKYOL

Roma belediyesi kararın, “hayvanların korunması amacıyla alındığını, faytonculara çalışma izinlerinin taksi ruhsatıyla değiştirme imkanı getirdiklerini belirtti. Bu arada alınan kararı hayvan hakları savunucuları yetersiz buldu. Faytonların tamamen yasaklanmasını istedi. Ve “Karara itiraz edenler hayvanların bu tür işlerde kullanılıyor olması kabul edilebilir bir şey değil. Hayvanlar da acı çekiyor. Faytonlar hemen ve sonsuza kadar yasaklanmalıdır” dediler.

Kıvılcım Napoli’den Çıktı

Fayton krizi geçtiğimiz 13 Ağustos Çarşamba günü İtalyan kenti Napoli’de yaşanmıştı. Bu kriz ülkedeki fayton sorunları için bir kıvılcım oldu. Olayda sıcaktan ölen bir atın sosyal medyada fotoğrafının paylaşılması ülkeyi ayağa kaldırmıştı. Kamuoyu sert tepkisi gösterdi. Bunun üzerine Santa Maria Capua Vetere savcılığı soruşturma açtı.

Olay Şöyle Olmuştu

Napoli’nin en önemli tarihi yapılarından biri olan Caserta Kraliyet Sarayı parkında termometre 36 dereceyi gösterirken, turistleri gezdiren bir faytonun atı, yorgunluktan ve sıcaktan yere yıkıldı ve öldü.  Türkiye’nin çok yaşadığı ama İtalyanlar’ın alışık olmadığı ve ‘Devlet Krizi’ haline gelen bir ölüm oldu bu talihsiz atın ölümü. Merkez sağ milletvekili, Berlubconi’nin eski bakanı ve Hayvanları Koruma Cemiyeti başkanı Michela Vittoria Brambilla olayı “ulusal utanç” olarak niteledi. Yeşil Avrupa Hareketi milletvekili Francesco Borrelli ise parti olarak faytonu işleten şirket hakkında suç duyurusunda bulundu. Ve bu arada Hayvanları Koruma Ulusal Kurumu (Enpa) La Repubblica gazetesinde yer alan bir duyuruda faytonların yasaklanmasını talep etti. “Kurumumuz, hayvanların köle gibi kullanıldığı bu kabul edilemez faaliyetin her zaman karşısında olmuştur ve bu olayın sorumlularının hak ettikleri cezayı almaları için hukuk bürosunu harekete geçirecek ve gereken her şeyi yapacaktır” denildi.

Önceki İçerikDört Havayolundan 90 Bin Çalışan Ayrıldı
Sonraki İçerikKKTC Hem Karantinaya Alıyor Hem de 2 Bin 225 Liramızı
Avatar
Cahit Akyol, CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinin Ajans Başkanı ve kurucusu, turizm haberlerin yer aldığı www.turizmmuhabiri.com adlı haber sitesinin de kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni’dir. 35 yıllık Hürriyet Gazetesi muhabirliği geçmişi olan Akyol yayıncılık hakkındaki engin bilgisi ve onlarca yıllık tecrübesi ile meslek hayatı boyunca sayısız haber,  röportaj ve seri yazılara imza atmış, halen de sektörün içinden olan bir gazetecidir. Akyol, tecrübeli gazetecilerden oluşan kadrosu ile CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinde farklı sektörlerdeki firmalara, kişiye özel PR hizmeti sağlar. CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı’nda, marka yönetimi ve “butik tarzda” halkla ilişkiler hizmetlerini yönetir. Şirketinde özellikle marka, hedef çalışması,  projelendirme, konsept geliştirme ve uygulama, kurumsal mesajlar, ürün odaklı mesajlar ve tabii ki, medya ilişkileri konusunda yetkindir. Şirketinin faaliyet alanları, yayıncılık, iletişim danışmanlığı ve halkla ilişkiler ve organizasyondur.