Karantina Covid-19 İçin Etkili Uygulama Değil

1390

Avrupa Birliği Sağlık Dairesi tarafından yapılan açıklamada, havayolu ile seyahat eden yolculara karantina uygulamanın ‘etkili bir halk sağlığı yöntemi olmadığını’ ileri sürüldü. Bu uygulamanın “tavsiye edilmediği” açıklandı.

Euronews’in haberine göre, Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) ve Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı’ndan (EASA) yapılan ortak açıklamada, havayollarıyla seyahat eden kişilerde Covid-19 görülme olasılığının genel nüfus ve vakalara kıyasla çok daha düşük olduğu ifade edildi. Kılavuz bilgilerine göre, havayoluyla seyahat edenlerde koronavirüs görülme olasılığının yüzde 1’in altında olduğu belirtildi. Her iki AB kurumu da gidilen güzergahta en fazla 72 saat kalacak yolculara karantina uygulamanın gereksiz ve koronavirüsle mücadelede de etkisiz olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Hazırlanan ortak raporda, “Havayolu yolcuları koronavirüse yakalanan birisiyle temas etmedikçe yüksek risk grubunda gösterilmemeli ve normal kişilerle aynı muameleye tabii tutulmalı. Şu andaki salgın şartları içerisinde uçak yolcuları için Covid-19 testi ya da karantina uygulanması önerilmiyor” denildi. Raporun yayımlanması sonrası Avrupa Uluslararası Havaalanları Konseyi (ACI) üye ülkelere çağrıda bulunarak “seyahat kısıtlamalarının ve yolculara uygulanan karantina kurallarının” bitirmesi gerektiğini açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Avrupa ofisinden de yapılan açıklamada, “salgının sınırlar ötesi bulaşmasını önlemek için test yapılmasını önermediğini” belirtti. WHO Acil Durumlar Programı’nın üst düzey yöneticisi Dr. Catherine Smallwood ise yaptığı açıklamada, “Önerdiğimiz şey hükümetlerin ulusal ya da uluslararası bağlamda ‘salgın bulaşma oranı verilerini incelemesi’ ve buna göre de seyahat rehberini uyarlamasıdır” ifadeleri kullanıldı.