Atlas Sinemasının İçinden Hazine Çıktı

1973

Kültür Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Atlas Sineması ve İstanbul Sinema Müzesi binasındaki çalışmaların bittiğini, açılışının ise yılbaşının hemen sonrasında gerçekleşeceğini söyledi. Bakan Ersoy “Bu müthiş binanın yenileme çalışmaları planlanan şekilde sürdürüldü. Binanın restorasyonu sırasında biz onu özgünleştirdikçe, sonradan eklentilerini çıkarttıkça içinden bir hazine çıktı.” dedi.

Atlas sineması ve pasajının 1870’li yıllardan kaldığına vurgulayan Kültür Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Bina yaklaşık 150 yaşında. Biz onu özgünleştirdikçe, sonradan eklentilerini çıkarttıkça içinden inanılmaz güzelliği ortaya çıktı adeta bir hazine bulundu. Açıldıktan sonra Sinema Müzesi’ni ayrı gezeceksiniz, Atlas Sineması’nın keyfini ayrı yaşayacaksınız. Ama sadece binayı görmek için bile gezmeniz gerekiyor. Buranın Yeşilçam’ın yeni yuvası olacak. Bütün Yeşilçam’ın galaları burada yapılacak. Atlas Sineması artık baştan sona modernize oldu. İçi son sinema teknolojisiyle donatıldı.

Sinemanın bazı duayenleri burasını gezdi ve çok beğendi. Açılışı 28 Kasım’da yapmayı düşündük. Ancak sinemaların geçici olarak kapanması nedeniyle açılışı kısa bir süre erteledik. İnşallah yılbaşından sonra sinemacılarla birlikte coşkulu bir şekilde orasını da kültür-sanatın hizmetine vereceğiz” dedi.