Hawaii Gurbetçileri Bekliyor

1444

ABD’nin takımadalardan oluşan eyaleti Hawaii, Covid-19 pandemisi nedeniyle zor duruma düşen eyalet ekonomisine katkıda bulunmak için ülkesinde çalışmak isteyenleri çağırıyor. Davete kabul edilenlerin gidiş dönüş uçak biletleri de onlardan.

Movers and Shakas adı verilen geçici konaklama programı kapsamında başvurular 15 Aralık’a kadar yapılacak. CNN’in haberine göre ilk aşamada Hawaii’de yaşaması için 50 kişi seçilecek. Başvurabilmek için 18 yaşını aşmış olmak gerekiyor.

Sadece ABD’de yaşayanlardan başvurabilecek

İlk elemenin ardından başka başvuru süreçleri de olacak. Başvuranların seçilmelerinin ardından bir ay içinde Hawaii’ye yerleşmeleri ve en az 30 gün Hawaii’de kalması gerekiyor. Program için özellik olarak Hawaii’nin yerel ekonomisine katkı sağlayacak kişiler olmak gerekiyor. Seçilenlerin yetenekleri ve bilgileri doğrultusunda bir sivil toplum kuruluşunda her hafta birkaç saat çalışması isteniyor. Ücret mi? O henüz açıklanmadı.

Programın kurucusu olan Jason Higa, pandemiyle beraber uzaktan çalışmanın artık bir norm haline geldiğini, aynı zamanda Hawaii’nin ABD’de kişi başına düşen koronavirüs vaka sayısında en düşük eyalet olduğunu ileri sürüyor. Hawaii’de şimdiye kadar 18 bin koronavirüs vakası görüldü ve 200 kişi yaşamın yitirdi.