Uçarak Git Yürüyerek Gel Demir Ali

1474

Ordu’da yaşayan Ezgi ve İbrahim Kubilay Bayraktar çifti Spinal Musküler Atrofi (SMA) olarak adlandırılan, kas kaybına yol açan hastalığı olan 1,5 yaşındaki oğulları Demir Ali’nin ABD’de 4 ay sürecek tedavisi için Boston kentine uçtu. Talihsiz çocuğun gen tedavisi için gerekli 2, 4 milyon dolar 6 ay süren kampanyayla toplanmıştı.

THY’nin TK 81 sefer sayılı uçağıyla ABD’ye uçuşu öncesi İstanbul Havalimanı’nda basın mensuplarına açıklama yapan Bayraktar ailesi, kampanyalarına destek veren binlerce yardımsevere “müteşekkir olduklarını” söyledi. ABD’nin Boston kentindeki tedavinin 4 ay süreceğini belirten anne Ezgi Bayraktar, “Kampanyaya başladığımızda 10 dolar bağışlayacak 210 bin kişi arıyoruz diye yola çıktık. Bu kampanya başladığından beri tüm Ordu ve Türkiye’ye o 210 bin kişiye 100 günde ulaştık. Bizim acımızı yüreklerinde hissetmeleriyle gönüllerine göz diktik ve o gönüllerde bizde yer bulabilmişiz ki kampanyamızı 100 günde tamamladık. Umarım bu tedaviye ihtiyacı olan herkes ulaşabilir. Ordulular çok büyük desteğimiz oldu. Demir Ali için kokoreç yapanlar, limon satanlar, patates satanlar bir günlük gelirini paylaşanlar bunlar bizim için çok değerliydi. Bu kampanya 5 lira 10 liralarla bitti. Tek başımıza başaracağımız para değildi. Ordu ve tüm Türkiye’den çok büyük destekler aldık. Hepsine minnettarım Demir Ali’yi iyileştirdikleri için. Türk Hava Yolları’na çok teşekkür ediyorum çünkü bizi Ordu’dan ailemiz gibi uğurladı ve bizleri Boston’da karşılayacaklar: sokağa çıkma yasağı nedeniyle kimse bizi uğurlamaya gelmedi ama THY bizi ailemizle birlikteymiş gibi hissettirdi. Tedavi süreci orada 4 ay sürecek 10 gün içerisinde bir aksilik olmazsa ilacı olmamız planlanıyor ve yoğun bir fizik tedavi süreciyle vücutta kaybettiğimiz şeyleri yerine koymaya çalışacağız. Ordu’da şimdi şöyle diyorlar ‘Uçarak git yürüyerek gel Demir Ali’ inşallah bu kadar erken olmazsa bile yakın bir zamanda onun yürüdüğünü görmeyi diliyoruz” diye duygularını açıkladı.

Baba İbrahim Kubilay Bayraktar ise “Çok mutlu ve huzurluyuz, herkese çok teşekkür ediyoruz. Bütün insanlara şunu söyleyebilirim; ‘benim 5-10 liramdan ne olacak’ denilmesin. Biz hastaneye para transferi için bankaya gittiğimiz zaman toplanan 20 milyon liraya yakın paranın nerede ise yüzde 60-70’i hep 5-10-20 liraydı. O yüzden insanlar bir araya gelinde neler yapılabildiğinin Demir Ali olayında farkına vardılar. Bir şekilde iyiliklerine devam etsinler. 20 liralar birikince çok büyük paralar oluyor ve hayat kurtarılabiliyor” dedi.

Omurilikteki motor sinir hücrelerinin kaybına yol açarak, vücut merkezine yakın kasların tutulumuyla vücutta 2 taraflı güçsüzlüğe yol açan SMA Tip-1 hastası Demir Ali Bayraktar’ın, ABD’deki tedavisinde gerekli olan 2, 4 milyon dolar için yurt içinden ve yurt dışından on binlerce insan seferber oldu. Türk Hava Yolları ise kampanyaya destek olarak ailenin, tüm ulaşım masraflarını karşıladı.