Bakan Ersoy TBMM de Tek Tek Anlattı

1562

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2021 yılı bütçesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi. Bakan Ersoy, TBMM Genel Kurulu’nda, Bakanlığı ve bağlı kuruluşların 2021 yılı bütçesinin ilişkin konuştu. Bakan Ersoy konuşmasında, “Emanet aldığımız yetkileri, Türkiye’yi kültür ve turizm alanında bir marka haline getirmek, sanatsal faaliyetlerin yaygınlaşmasına katkı sağlamak, sürdürülebilir turizm anlayışı ile Türkiye’nin dünya turizmindeki payını artırmak için kararlılıkla kullandık” dedi.

Çok başarılı iki yıl yaşadıklarını belirten Bakan Mehmet Ersoy, 2018’de 46 milyon, 2019’da 52 milyon ziyaretçinin Türkiye’de ağırlandığını vurguladı. “Hem ağırlanan turist sayısında hem de prestij göstergesi olan mavi bayraklı plaj sayısında lider ülkelerden biri konumuna geldik” derken arkeolojik kazı çalışmalarının sayı ve sürelerinin artırılması, çeşitli yollarla yurt dışına çıkarılmış kültür varlıklarının iadesi, gelecek nesillere aktarılması gereken eserlerin yurt içi ve yurt dışındaki restorasyonları, ihtiyaç sahibi ülkelerde eğitim ve sağlık kuruluşlarının yapılması, dünyanın dört bir tarafındaki öğrencilere eğitim imkânı sağlanması, resmi kalkınma yardımları ile milletin yardımseverliğinin gösterilmesi gibi başlıklarda da önemli başarılar elde ettiklerini anlattı.

Bakanın yaptıkları icraatlar ile ilgili söyledikleri şöyle;

Sinema – tiyatro; Kültür ve sanat alanlarında desteklerimizi her geçen yıl artırarak sürdürdük. 2020 yılında sinema sektöründe üretim desteği kapsamında senarist, yapımcı ve yönetmenlere, 234 proje ile toplam 46,5 milyon TL destek verdik. Geride bıraktığımız 11 ayda 9’u yurt dışı, 67’si yurt içi olmak üzere toplam 76 sinema etkinliğine; doğrudan sinema alanında faaliyet gösteren meslek birlikleri ve kuruluşları üzerinden 25 milyon TL destek sağladık. Ayrıca Anadolu’da 1-2 salonu olan işletmelere 15 milyon TL yerli film gösterim desteği sağlayacağız. Başvuruları 30 Aralık’a kadar toplanacak. Ödemeleri de ocak ayında başlayacak.

KDV Konusu; Kongre, konferans, seminer ve fuar giriş ücretlerinde KDV oranları, yılsonuna kadar yüzde 8’e, sinema, tiyatro, opera, operet, bale, müze giriş ücretleri KDV oranları da yılsonuna kadar yüzde 1’e indirildi. Neredeyse sıfırlandı. KDV indirimlerinin süresinin uzatılması konusunda çalışıyoruz. Kısa süre içinde sonuç bekliyoruz. İş yeri kira stopajı yüzde 20’den yüzde 10’a indirildi. Kiracı olarak faaliyetlerini yürüten başta özel müzeler, sanat galerileri ve tiyatrolar olmak üzere kültür sektörü mensuplarına destek sağlandı. 2019-2020 sanat sezonunda özel tiyatrolarımıza ayrılan 6 milyon 100 bin TL destek, 2020-2021 sezonunu kapsayan dönemde pandemi koşulları da göz önüne alınarak yaklaşık üç buçuk kat arttırıldı ve 21,5 milyon TL’ye çıkarıldı. Bu rakamın 12 milyonu proje desteği, 9,5 milyonu dijital proje desteği şeklinde kullanıldı. Yardımların kime verildiği Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü web sitesinde şeffaf bir şekilde açıklanmakta.  

İstanbul Atatürk Kültür Merkezi; Mevcut 116 kültür merkezimize ilaveten 2020 yılında Erciş Kültür Merkezi tamamladı. Burdur Kültür Merkezi inşaatı da yılsonuna kadar tamamlanacak. Ayrıca, önümüzdeki dönemde hizmete açılması hedeflenen 4 yeni kültür merkezinin projelendirilmesi ve yapımına ilişkin çalışmalar devam ediyor. Bakanlığın önemli projelerinden birisi de İstanbul Atatürk Kültür Merkezi. Burası nitelik ve nicelik bakımından çağımızın gereksinimlerine uygun olarak yeniden inşa ediliyor. Pandemi koşullarına rağmen çok hızlı yürüttüğümüz projede, inşaatın yüzde 80’ini tamamlandı. Atatürk Kültür Merkezi’nin hedefi, yediden yetmişe herkesi iyi sanatla ve üstün eserlerle buluşturmak, onları bilgilendirmek ve etik değerleri gözeten şeffaf bir yönetim anlayışı sergilemek. 95 bin 600 metrekare kapalı alanla Atatürk Kültür Merkezi bünyesinde 2 bin 38 kişilik opera salonu, 805 kişilik tiyatro salonu, sanat ve müzik kütüphanesi, çocuk sanat merkezi, sanat galerisi, çok amaçlı salon, tasarım dükkânı, otopark ve sinemaların bulunduğunu, sahne sistemleri en son teknoloji ile tasarlandı. Atatürk Kültür Merkezi’nin, bakanlığın sanat kurumlarının yanı sıra, özel sanat topluluk ve kurumlarının da mekân ihtiyacına cevap verecek, uluslar arası yapımlara da kapılarını açacak.

Galata Kulesi; Galata Kulesi’nin restorasyonu tamamlandı. Cazibe merkezi olarak 6 Ekim’de yeniden ziyarete açıldı. Açılış tarihinden itibaren yoğun ilgi gördü. Geçen iki aylık süreçte 120 bin ziyaretçiyi ağırladı. İstanbul Beyoğlu Atlas Sinema Müzesi ve sinemasındaki çalışmaların tamamlandı. Binanın resmi açılışı sinemaların yeniden faaliyete geçeceği takvime uygun olarak gerçekleştirecek.

Ankara Resim ve Heykel Müzesi; Restorasyon ve sergileme çalışmaları son aşamasına geldi. Bu yıl aralık ayında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin yıl dönümünde ziyarete açmayı hedefledik. Ancak hafta sonları uygulanan koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle bu açılış 28 Aralık’ta gerçekleştirecek. 

Sümela Manastırı; 2000 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’ne alınan Sümela Manastırı’ndaki çalışmaların birinci etabı 25 Mayıs 2019’da, ikinci etabı da 28 Temmuz 2020’de tamamlandı. Bu çalışmaların ardından yoğun ziyaretçi alan manastırın, daha önce hiç ziyarete açılmamış olan bölümleri de üçüncü etap olarak planlanmış olup, çalışmalar 2021 yılında tamamlanacak.

UNESCO Dünya Miras Listesi; Bakanlığın çalışmaları ile UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki varlık sayısı 2018 yılında listeye alınan Göbeklitepe ile 18’e yükseldi. Dünya Miras Geçici Listemizde yer alan Malatya Arslantepe’ye ilişkin adaylık dosyası 2019 yılında UNESCO Dünya Miras Merkezi’ne iletildi. 44. Dünya Miras Komite Toplantısı’nda karara bağlanacak. Ayrıca, Gordion’a ait Dünya Miras Listesi adaylık dosyası ön değerlendirme yapılmak üzere 2020 yılında UNESCO Dünya Miras Merkezi’ne sunuldu. Beypazarı Tarihi Kenti, İzmir Tarihi Liman Kenti, Karatepe-Aslantaş Arkeolojik Alanı, Koramaz Vadisi ile Zerzevan Kalesi’nin UNESCO Dünya Geçici Miras Listesine dâhil edilmesi sağlandı. Listedeki varlık sayımız 2020 yılı itibarıyla 83’e ulaşmıştı.

UNESCO’da 5 ülke; Türkiye, Somut Olmayan Kültürel Miras alanında UNESCO’ya en çok unsur kaydettiren ilk 5 ülke arasında yer aldı. 14-19 Aralık 2020 tarihleri arasında düzenlenecek olan UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras 15. Hükümetlerarası Komite Toplantısında ‘Minyatür Sanatı’ ve ‘Geleneksel Zekâ ve Strateji Oyunu: Mangala’ unsurlarının kaydedilmesiyle UNESCO’ya kayıtlı unsur sayımızın 20’ye ulaşmasını bekliyoruz.

Kapadokya; Kapadokya’da gittikçe artan kaçak yapılaşmanın önüne geçmek ve bölgenin eşsiz doğal zenginliklerini korumak amacıyla  Kapadokya Alan Başkanlığını kurduk. 2020 yılının ilk 11 aylık döneminde 28 komisyon toplantısı yapıldı. 795 konu karara bağladı.

Güvenli Turizm Sertifikasyon; Bakanlık olarak Kovid-19 salgınının sektör üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmek ve kademeli de olsa başlayan turizm hareketlerinin Türkiye’ye yönelmesini sağlamak için, dünyada ilk örneklerden biri olan Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı’nı başlattık. Bu program sayesinde, turizm sektörü yılı, tüm dünya ve rakiplerden daha düşük bir daralmayla kapattı. Sertifikasyon programı, birçok ülke tarafından örnek gösteriliyor. Rakibimiz olan Yunanistan ve İspanya’da, Türk hükümetinin yaptığı çalışmalar kendi hükümetlerine örnek olarak gösterildi. Rakiplerimizden görece olarak daha düşük daralma da bunun ispatı. Başka lafa ihtiyaç yok. Sertifikasyon programını ilk olarak Türkiye’yi en çok ziyaret eden 70 ülkedeki mevkidaşlarıma, turizm hareketinin yeniden başlaması için alınan kapsamlı tedbirleri detaylı bir şekilde anlattık. Ukrayna, Rusya ve Birleşik Krallık gibi ülkemize sürekli ziyaretçi gönderen ana pazarlarımızın basın organlarında yer alacak yayınlar için ağırlama faaliyetleri yürüttük. Titizlikle ve profesyonel bir şekilde yürütülen bu program sayesinde rakibimiz olan diğer ülkelerin önüne geçtik.

Pazarda reklam; Hava trafiğinin açılmasıyla birlikte ana pazarlarda televizyon reklamı ve dijital reklamlarla; kalan hedef pazarların tamamında da yine dijital reklamlarla yoğun iletişim çalışmaları yapıldı. Bu yaz Rusya, İngiltere, Almanya, Ukrayna pazarlarının seyahat için en çok tercih ettiği ülkelerden biri olduk. 2020 yılında 14 ülkede TV reklamlarımız yayınlandı. Ayrıca 8 ülkede, en saygın ve en çok okunan 57 dergide yıl boyunca reklam çalışması gerçekleştirdik. 82 ülkede, 54 film ile devam etmiş olan dijital reklamların toplamda 6,7 milyar gösterim, 1,3 milyar izlenme rakamlarına ulaşıldı.

goturkey.com‘ yayına alındı; “Türkiye’nin global tanıtım kanalı ‘goturkey.com‘ yenilenmiş yapısıyla yayına alındı. Modern tasarımı ve teknolojik altyapısı ile ülkemizin rakiplerinden ayrışmasına katkı sağlayacak olan platform, Türkiye hakkında bilgi almak ve seyahatini planlamak isteyen tüm kullanıcılara, ülkenin kültür ve turizm değerlerini tek bir çatı altında sunması hedeflendi. ‘goturkey.com‘ sitesi, kullanıcıların profillerine göre özelleştirilmiş içeriği ile Türkiye’nin global bir turizm markası olarak tanıtımında en önemli rolü oynamaya devam edecek. Yeni platform, ziyaretçilerin davranış analizini yaparak hedef ülke bazlı tanıtıma, destinasyon tanıtım modeli inşa etmeye ve yeni ürün tasarımına imkan verecek. Yurt içi ve yurt dışı turizm verileri ile beslenen platform ile hedef pazar trendleri, uçuş hareketleri ve rezervasyon hareketleri takip edilir hale gelecek. Bu sayede, dünyada kendi alanında benzersiz yapısı ile platform, ülkemizin turizm sektöründeki dijital dönüşümünü başlatarak veriye dayalı ve yapay zeka destekli stratejik turizm planlaması yapılmasına imkan sağlayacak. Bu, dünyada ilktir. Muhtemelen bu da rakiplerimiz tarafından kopya edilmeye çalışılacaktır.”

Ücretsiz Halk Plajları; Türkiye, uluslar arası Mavi Bayrak Programı çerçevesinde 2020 yılında 486 plaj ile dünya sıralamasında üçüncü oldu. 2023 yılına kadar Mavi Bayraklı Plaj sayısını hızla artırarak dünya birinciliğini hedefliyoruz. Plajlar konusunda, turizmin yoğun olduğu bölgelerde yerel halkın da taleplerini dikkate alarak Çeşme, Bodrum, Kadriye ve Belek olmak üzere 5 yıldız standardında toplam 4 adet ücretsiz halk plajı vatandaşların hizmetine sunuldu. 2021 yılında da Antalya Manavgat, Kemer ve Marmaris İçmeler olmak üzere 3 tane daha ücretsiz halk plajını hizmete açılacak. Bu tesisler, vatandaşlarımızın konforlu bir şekilde plaj kullanımına imkan sağlamaktadır.

Yeni turizm yatırımları; Yeni turizm yatırımlarının hayata geçirilmesi noktasında çalışmalara devam ediyoruz. Bu projelerden en önemlisinin Ege Turizm Merkezinin ilk etabı olan Çeşme Projesi. Bu kapsamda Çeşme Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi 13 Eylül 2019 tarihinde ilan edildi. Söz konusu bölgede projelendirme ve planlama çalışmaları, Büyükşehir ve ilçe belediyesi ile İzmir Ticaret Odası’nın görüşleri alınarak ve mutabakat sağlanarak 2021 sonunda tamamlanacak. 2023 yılında bölgenin turizme kazandırılması hedeflenmekte. Biz hem Büyükşehir hem ilçe belediyeleriyle iş birliği yaparak bu projeleri şekillendiriyoruz.

Dijital Uygulamalar; Hitit Kültür ve Turizm Sistemi Projesi ile Bakanlığın birimlerinde, birbirinden bağımsız teknoloji, altyapı, yazılım ve standartlardan oluşan 120’nin üzerindeki uygulamayı tek bir sistem altında birleştirilmeyi amaçladık. Proje tamamlandığında gerekli uygulamaya tek bir adres üzerinden erişe bilinecek. İşlemlerde hız ve etkinlik sağlanacak. Toplam 32 müze ve ören yerinin sanal ortamda gezilebildiği “sanalmuze.gov.tr” web sayfasının halkın beğenisine sunuldu. Yaklaşık 9,2 milyon kez ziyaret edildi. “turkishmuseums” adı altında açılan hesaplarda da müze ve ören yerleri hakkında video ve animasyonların, ilgi çekici kampanyaların düzenli olarak paylaşılmaya devam ediliyor.