Bir Milyon Garson 280 Bin Müzisyen İşsiz

1428

Pandemi nedeniyle eğlence yerleri, düğün salonları ile organizasyon işlerinin faaliyetlerine ara verilmesi nedeniyle ülke genelinde 1 milyonu aşkın garson, yaklaşık 280 bin müzisyen işsiz kaldığı yüzlerce düğün salonu işletmecisi hakkında da icra işlemi başlatıldığı ile sürüldü.

Dünya Gazetesi’nden Fikri Cinokur’un haberine göre merkezi Antalya’da olan ve ülke genelinde 2 bin üyesi bulunan Düğün Saloncuları ve Organizasyoncuları İşveren Sendikası (DÜSOİŞ) Genel Başkanı Barış Ay, pandemi nedeniyle kapatılan düğün salonları ve organizasyon işleri sektörünün iflasın eşiğine geldiğini söyledi. 

Sektörün 2021 yılı için önünü göremediğini ifade eden Ay, şöyle konuştu; “Düğünler için 6-7 ay öncesinden tarih gün belirlenirdi. Şu an için hiçbir rezervasyon yok. Türkiye genelinde 280 bin düğün salonu var.  23 bin düğün salonu ve organizasyoncu icralık durumda. Çok sayıda düğün salonu işyeri kapandı. Bu kapanan işyeri sahiplerinin bir kısmı kuruyemiş, kokoreççi ya da başka sektörlere kaydı. Çünkü evini geçindirmek için başka işler yapmak zorunda kaldı. Düğün salonları, eğlence işyerlerinin kapalı olması nedeniyle Türkiye genelinde 1 milyondan fazla garson ve yaklaşık 280 bin müzisyen ile 180 bin organizasyon işleri yapan kişi işsiz kaldı. Bizim sektörümüze de kredi verilsin. Türkiye’nin ve sektörün büyük kaybı var. Düğün salonları ve organizasyon işyerlerine hibe kira desteği sağlanmalı. 1 yıl ödemesiz uzun vadeli kredi verilmeli. Elektrik, doğalgaz ve su faturalarındaki vergiler iptal edilmeli, muhtasar başta olmak üzere diğer vergilerden muaf tutulmalıyız. “Güvenli Otel” belgesine sahip olan turistik oteller gibi düğün salonlarına da “Güvenli Salon” belgesi verilmesini istiyoruz. Bunun için proje hazırladık. Projeyi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na vereceğiz.”