Putin’in Uçağına Hırsız Girdi

1593

Nükleer savaş sırasında Devlet Başkanı ve üst düzey isimleri taşımanın yanı sıra komuta merkezi olarak da kullanılmak üzere tasarlanan ‘en güvenli’ Kıyamet Günü uçağı soyuldu.

Çıkması olası bir nükleer savaş sırasında kullanılmak üzere üretilen “Kıyamet Uçağı”nın soyulması Ruya’da şok etkisi yaptı. İnanılmaz hırsızlık olayı Taganrog Havacılık Bilim ve Teknik Kompleksi’nde bakım için bulunan Ilyuşin-80 tipi uçakta gerçekleşti. Kimlikleri belirlenemeyen kişi veya kişilerce soyulan uçağın içinden 1 milyon ruble (13 bin 600 dolar) değerindeki teknik teçhizatlar çalındı. İnanılmaz hırsızlık ile ilgili olarak çok yönlü soruşturma başlatıldı. Geçtiğimiz cuma günü yaşanan hırsızlık olayında uçağın kargo kapağının açıldığı ve 39 radyo istasyonu bloğunun söküldüğü belirtildi.

Yüksek güvenlikli uçak, savaş durumunda devlet başkanı ve üst düzey isimleri taşımak ve komuta merkezi olarak kullanılmak üzere üretilmişti. Rus askeri uzmanlar, bazı birimlerin altın ve platin gibi değerli metaller kullanılarak yapıldığı için parçaların çalındığını iddia etti. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, yaptığı açıklamada, bir daha bu tür bir olayın yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınacağını söyledi. Rusya’nın en gizli askeri uçaklarından birindeki bu soygun, güvenlik ile ilgili soru işaretlerini beraberinde getirdi.