İsveç’ten Geldiler Kalamış’da ‘Dansbana’ Yaptılar

2337

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 5’nci İstanbul Tasarım Bienali kapsamında, İsveç’in köylerindeki kamusal alanlardan esinlenerek Kalamış Parkı’na dans pisti şeklinde kalıcı bir enstalasyon yerleştirildi.

Enstalasyonun adı ‘Dansbana Kalamış’ olarak kondu. Dans platformunda, dans etmek isteyenler bluetooth üzerinden seçtikleri şarkıları 20 dakika boyunca çalabilip gönüllerince dans edebiliyor. Kadıköy Kalamış Parkı dans platformu şeklinde tasarlanan kalıcı bir enstalasyon, İstanbul İsveç Başkonsolosluğu, Kadıköy Belediyesi ve IASPIS ve işbirliği ile gerçekleşti. ‘DansBana Kalamış’ projesi ile bluetooth hoparlörlerle donatılmış bir dans platformunun sabah 10.00 ila 22.00 saatleri arasında, İstanbul’da her tür dansçı için bir buluşma alanı olması amaçlandı.  

İsveçli Anna Fridolin, Anna Pang ve Teres Selberg adlı mimarlar tarafından tasarlanan  ‘Dansbana Kalamış’ projesinin açılışına İsveç İstanbul Başkonsolosu Peter Ericson, Kültür Ateşesi Michael Bode, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ve İstanbul Tasarım Bienali Direktörü Deniz Ova katıldı. 

Açılışta konuşan İsveç İstanbul Başkonsolosu Peter Ericson “Dansbana projesi, dans platformu anlamına gelen İsveç konseptli proje. İsveç’te yüzyıllar önce her cumartesi yerel müzisyenlerin gitarları ve armonikaları ile şarkı söyledikleri meydanlar varmış. Köylerden gençler gelirmiş, bu noktada buluşurlarmış. İsveç’in kırsalından Avrupa’nın en büyük kentlerinden biri olan İstanbul’a taşımak mükemmel bir fikir“ dedi.